Ολοκλήρωσε ιδανικά μία ιστορική σεζόν! (video)

Το Περιστέρι επικράτησε με 73-51 του ΠΑΟΚ στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου” στο Game 3 της Basket League, έκανε το 3-0 στη σειρά των μικρών τελικών και κατέκτησε την 3η θέση στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια ιστορική σεζόν. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” εδραιώθηκαν ως η τρίτη μπασκετική δύναμη της Ελλάδας για φέτος, έχοντας επίσης φτάσει και έως τον τελικό του Κυπέλλου. Μάλιστα, αυτή η αγωνιστική περίοδος είναι η τρίτη στην ιστορία των “κυανοκίτρινων” που κατακτούν την 3η θέση στο πρωτάθλημα (2000/2001, 2002/2003). Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ συμβιβάστηκε με την 4η θέση, ωστόσο η πορεία του στην Basket League μπορεί να χαρακτηριστεί επιτυχημένη.

Η έναρξη είχε αρκετά κακό ρυθμό, με το πρώτο εύστοχο σουτ εντός πεδιάς να… έρχεται μετά από παραπάνω από δύο λεπτά στο ματς. Αυτό άλλαξε πολύ γρήγορα, μιας και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι παίκτες άρχισαν να σκοράρουν συνεχώς. Στο 5′ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 10-6, με τον Φρανσίσκο να πετυχαίνει συνεχόμενα τρίποντα. Ο Γιανίκ Φράνκε ήταν το… αντίπαλο δέος, με το ματς να έχει μετατραπεί σε… διαγωνισμό σουτ έξω από τα 6 μέτρα και 75 εκατοστά. Το δεκάλεπτο έληξε με το Περιστέρι στο +5 (24-19).

Η αρχή της δεύτερης περιόδου θύμισε αυτήν της πρώτης, με τον Φράνκε να… σπάει το ρόδι για το 24-22 στα 130 δευτερόλεπτα. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τζέιλεν Χαντς (24-24, 13′). Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Σπανούλη έκαναν… ότι ήθελαν και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (40-27), χάρη σε ένα σερί 16-3. Ο Μίρο Μπίλαν ήταν ένας εξ αυτών που έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια την ώρα που η διαφορά βρισκόταν στους 13 πόντους.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με… έλλειμα συγκέντρωσης, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να μειώσουν στους εννέα (40-31, 21′), με τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Ακολούθησαν αρκετά λεπτά κακού μπάσκετ και πολλών άστοχων σουτ από τους αντιπάλους, με τον Δημήτρη Μωραΐτη να βάζει ένα… στοπ, χάρη σε δύο σερί τρίποντα (46-31, 25′). Το βασικό στοιχείο που… πλήγωσε τον “δικέφαλο του βορρά” ήταν η μεγάλη αστοχία στα σουτ τριών πόντων (3/16, 18%). Αποτέλεσμα αυτού ήταν το 50-39 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι ξεκίνησε με δύο “γκολ-φάουλ” την τελευταία περίοδο, τα οποία μετέτρεψαν σε “έμμεσα” τρίποντα οι Μπίλαν και Φρανσίσκο. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Στέλιο Πουλιανίτη να αναλαμβάνει δράσει και να… εκτοξεύει τη διαφορά στους 19 πόντους (62-43, 34′). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και το αποτέλεσμα έμοιαζε να έχει κριθεί. Ο Σπανούλης έδωσε πια χρόνο και σε παίκτες με μικρότερη συμμετοχή, όπως ο Κώστας Μπιλάλης, ο οποίος μάλιστα σκόραρε. Από πλευράς ΠΑΟΚ πάτησε παρκέ ο νεαρός Θεόδωρος Κωνσταντινίδης. Στο φινάλε ο φωτεινός πίνακας έγραφε 73-51, με τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” να επικρατούν και κατακτούν την 3η θέση στη φετινή Basket League.//A.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 11 (5/8 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 16 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές), Πουλιανίτης 4, Ντένμον 9 (2/4 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλάλης 2, Κόλμαν, Μωραΐτης 9 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ραντάνοβ 2, Περσίδης, Χουγκάζ 7 (9 ριμπάουντ), Χάμερ 9 (1)

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 2 (1/7 σουτ), Μαργαρίτης 5, Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 2 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Τσιακμάς 2, Χαντς 12 (6/19 σουτ), Πόλι 5, Κωνσταντινίδης, Κακλαμανάκης 4