Γκριγκόνις και Καλαϊτζάκης τον οδήγησαν, Λεσόρ… υπέγραψε τη νίκη (video)

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά… αφυπνίστηκε και κατάφερε να αποδράσει -χάρη σε νικητήριο δίποντο του Γάλλου σέντερ- από το “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου”, νικώντας με 66-64 το Περιστέρι για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Το “τριφύλλι” αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κώστα Σλούκα, τον Αλέξανδρο Σαμοντούροφ που αγωνίστηκε στην Elite League με τον Πανερυθραϊκό και τον Κάιλ Γκάι που κόπηκε από την 6άδα των ξένων. Οι συγκεκριμένες απουσίες σίγουρα επηρέασαν την εικόνα της ομάδας, την οποία… κουβάλησαν ο Μάριους Γκριγκόνις (20 πόντοι, 3/6 τρίποντα) και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (16 πόντοι, 5/7 σουτ).

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν… μουδιασμένο, με τους παίκτες του Άταμαν να είναι ιδιαιτέρως άστοχοι. Το Περιστέρι ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε το συγκεκριμένο γεγονός και περιορίστηκε στο 4-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Τούρκος προπονητής κάλεσε τάιμ άουτ όντας έξαλλος, ωστόσο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Αμφότερες οι ομάδες ήταν εκκωφαντικά άστοχες, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει σκορ 6-5 υπέρ των γηπεδούχων στο 7′. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” να προηγούνται με 13-11, χάρη σε ένα buzzer-beater τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς. Τα 9/32 σουτ εντός πεδιάς (5/19 για το Περιστέρι & 4/13 για τον Παναθηναϊκό) σίγουρα δεν βοηθούσε το ρυθμό.

Οι παίκτες του “τριφυλλιού” έμοιαζαν να βρίσκονται πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό, με τα συνεχόμενα λάθη να οδηγούν στο 19-11 που… ξεσήκωσε τους 2.500+ φίλους στο κλειστό. Γουίλιαμς και Ρένφρο χτυπούσαν την αντίπαλη άμυνα εκεί που πονούσε, την ώρα που η “πράσινη” αστοχία συνεχιζόταν (23-13, 14′). Χαρακτηριστικό ήταν πως μετά από 15 λεπτά (25-15) ο Παναθηναϊκός είχε μόλις πέντε εύστοχα σουτ (δύο Γκριγκόνις, δύο Λεσόρ, ένα Μαντζούκας). Από την άλλη, οι “κυανοκίτρινοι” είχαν επτά διαφορετικούς σκόρερ. Κασελάκης και Ρένφρο ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (31-18, 17′), με τον Άταμαν να συνεχίζει να είναι… έξαλλος. Το Περιστέρι έκλεισε το ημίχρονο με άλλο ένα buzzer-beater, αυτήν τη φορά από τον Χαντς, που διαμόρφωσε το 36-24.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο μισό, μιας και οι Ντάνγκουμπιτς -επί δύο- και Κασελάκης… πυροβόλησαν έξω από τα 6.75μ., εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 19 (45-26, 22′). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 12 (51-39, 25′), με ένα επί μέρους 13-6, του οποίου ηγήθηκε ο Καλαϊτζάκης. Η μονοψήφια τιμή επανήλθε στο 27′, όταν ο Γκριγκόνις έβαλε πέντε σερί πόντους για το 53-44. Η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 55-46, με το ματς πλέον να έχει εντελώς διαφορετική πνοή και τον Παναθηναϊκό να μοιάζει να αφυπνίζεται.

Τρεις βολές στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου βοήθησαν τους φιλοξενούμενους στο να πλησιάσουν στους έξι (55-49, 31′). Ένα νέο τρίποντο του Γκριγκόνις κατέβασε την απόσταση στο… σουτ (57-54, 33′). Οι παίκτες του Σπανούλη όμως αντέδρασαν και με ένα 5-0 ξέφυγαν ξανά στους οκτώ (62-54, 35′). Το ίδιο έκανε αμέσως μετά και ο Γκραντ, για να φέρει το σκορ στο 62-59. Το ματς έγινε… ντέρμπι στο τελευταίο τρίλεπτο, με τις μάχες των αθλητών στο παρκέ να είναι ομηρικές.

Ο Γκριγκόνις πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και φάουλ στα 88 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ισοφαρίζοντας σε 64-64. Στη συνέχεια, ο Λεσόρ έβαλε ένα τεράστιο δίποντο μετά από τιπ σε επιθετικό ριμπάουντ για το 66-64 στα 7.1″. Η τελευταία επίθεση άνηκε στο Περιστέρι, που πήρε τάιμ άουτ. Την ευθύνη ανέλαβε ο Ντάνγκουμπιτς, ο οποίος αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

Στατιστικό: Η προηγούμενη φορά που ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου” ήταν πριν από σχεδόν δύο χρόνια. Για την ακρίβεια, στις 24 Οκτωβρίου του 2021 για την 4η αγωνιστική της Basket League 2021/2022 (77-62).

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/7 σουτ), Χαντς 6 (2/7 σουτ), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (2/9 σουτ), Ζούγρης 2

Παναθηναϊκός (Έργκιν Άταμαν): Βιλντόσα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Ερνανγκόμεθ 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8 (4/5 δίποντα), Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)