Ο Κολοσσός προσγείωσε με… 100άρα το Περιστέρι

Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να… λυγίσει στη δεύτερη παράταση το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη στο κλειστό γυμναστήριο “Καλλιθέα”, επικρατώντας με 104-93 για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στα πρώτα λεπτά και μάλιστα προηγήθηκαν από νωρίς με επτά πόντους (11-4, 3′). Ο Γουίλιαμς μέτρησε γρήγορα έξι, όντας κυρίαρχος στην επίθεση της ομάδας του. Οι Ροδίτες όμως διατηρήθηκαν σε κοντινή απόσταση, με τον Ουτόμι να βρίσκει το καλάθι περισσότερο από τους συμπαίκτες του. Η πρώτη περίοδος είχε αρκετά υψηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να επιστρέφουν στους πάγκους τους με το 27-23 υπέρ του Περιστερίου.

Πετρόπουλος και Πόλεϊ έδωσαν λύσεις στην επίθεση του Κολοσσού, ο οποίος έχασε για λίγο την επαφή με τον αντίπαλό του (32-23, 11′). Στη συνέχεια όμως έκανε ένα τρομερό σερί 15-2 και έφτασε να προηγείται με τέσσερις (38-34, 17′), με τον Γιόργκενσεν να κάνει κι αυτός αισθητή την παρουσία του. Το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα του Σεγκούρα στο +3 (42-39).

Στο δεύτερο μισό, η κατάσταση έμοιαζε να… επεκτείνεται, όπως και η διαφορά που από το 45-44 των γηπεδούχων, έφτασε στο 56-44 (σερί 11-0). Ο Γιόργκενσεν συνέχισε να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, με το Περιστέρι να επιχειρεί να… επιστρέψει. Ο Ράγκλαντ έδωσε ανάσες στο σύνολο του Σπανούλη, που κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο -7 (66-59).

Ράγκλαντ και Μήτρου-Λονγκ… κουβάλησαν τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” έως το -1 (71-70). Το σερί 11-5 των φιλοξενούμενων έκανε το ματς ξανά ντέρμπι, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Γόντικας έβαλε τον Κολοσσό στο +5 (77-72), με τρία λεπτά στο ρολόι. Δύο τρίποντα από Ράγκλαντ και Γουίλιαμς ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (78-77, 38′), μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Η ισοφάριση ήρθε στα 63 δευτερόλεπτα με βολή του Περάντες, όμως ο Ράγκλαντ πήρε πάνω του την επίθεση και έκανε το 80-78. Όμως, ο Γιόργκενσεν ισοφάρισε με δύο εύστοχες βολές και με το 80-80 έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Μπράικοβιτς πέτυχε δύο καλάθια για την ομάδα του Σεγκούρα, η οποία έδειχνε να… πατάει καλύτερα στο έξτρα πεντάλεπτο. Αυτό δεν κατάφερε να αποτυπωθεί και στο παρκέ, μιας και το Περιστέρι… άντεξε και μετά το χαμένο buzzer-beater του Γιόργκενσεν οδήγησε το ματς σε δεύτερη παράταση (86-86, 45′). Χαντς και Ράγκλαντ έμοιαζαν αποφασισμένοι να οδηγήσουν τους φιλοξενούμενους στην… απόδραση και σκόραραν σε δύο ατομικές προσπάθειες για το 90-88. Μπράικοβιτς και Πόλεϊ είχαν… άλλη άποψη όμως και έκαναν νέα ανατροπή με σερί 6-0 για το 94-90 (48′). Οι Ροδίτες είχαν πλέον τον έλεγχο και κατάφεραν να διαχειριστούν την κατάσταση, παίρνοντας τη νίκη με 104-93.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80, 86-86 (1η παρ.), 104-93 (2η παρ.)

Κολοσσός Ρόδου (Κούρο Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 21 (5/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ). Ουτόμι 13 (4 ριμπάουντ), Μπραΐκοβιτς 18 (7 ριμπάουντ), Πόλεϊ 19 (5 ριμπάουντ), Περάντες 9 (14 ασίστ), Κολοβέρος 3, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 8, Χατζηνικόλας, Καμαριανός 2, Γόντικας 6, Σίμονς 5.

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 25 (10 ασίστ), Πουλιανίτης 3, Γουίλιαμς 21 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Ζούγρης 4, Μήτρου-Λονγκ 16 (4 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 6, Κασελάκης 6, Ρένφρο 12 (4 ριμπάουντ).//Α