Νίκη στο “νήμα” για το Λαύριο στα Άνω Λιόσια (video)

Το σύνολο του Κώστα Μέξα επικράτησε της ΑΕΚ με 98-93 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην φετινή Basket League, με τον “δικέφαλο” να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ταχύτατο ρυθμό της ομάδας των νοτίων προαστίων.

Η “ένωση” από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θέλησε να χτυπήσει την άμυνα του “Λαυρίου“, με τρίποντα των ΜακΡέι και Κουζμίνσκας να δίνουν μια διαφορά στην ομάδα του Ζόαν Πλάθα. Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Μέξα είχαν περισσότερες προσωπικές ενέργειες και βρήκαν πόντους από το ένας εναντίων ενός, με αποτέλεσμα την διαφορά των έξι πόντων να την ισοφαρίζουν πολύ γρήγορα. Η πρώτη περίοδος είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό, με τις δυο ομάδες να σκοράρουν 54 πόντους (28-26).

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ κόλλησε στην επίθεση σκοράροντας μόνο 13 πόντους, με την ομάδα του Μέξα να είναι σε παρόμοια επίπεδα με αυτά της πρώτης περιόδου με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-52, εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά κενά στο “τρανζίσιον” της “ένωσης”.

Στο δεύτερο μέρος ο “δικέφαλος” εμφανώς πιο βελτιωμένος, βρήκε περισσότερους πόντους στην επίθεση, αλλά η άμυνα των παικτών του Πλάθα δεν ήταν στο επιθυμητό επίπεδο, κατεβάζοντας την διαφορά από το πρώτο μέρος κατά ένα πόντο.

Ένας από τους παράγοντες που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην επίθεση του Λαυρίου, ήταν ο Μουρ (19 πόντους) που έκανε μεγάλη ζημιά από τα 6.75μ., έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Θόρτον που είχε 17 πόντους. Η ΑΕΚ είχε πολλά αμυντικά κενά και δέχτηκε πόντους και στους αιφνιδιασμούς, με την επίθεση της να έχει λύσεις με 57% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα. Το Λαύριο πήρε την μεγάλη νίκη με 98-93 έχοντας 46.2% στα τρίποντα με 12 εύστοχα, κάνοντας παρόμοια νίκη με αυτή της περσινής σεζόν με 95-81 έχοντας προπονητή τον Χρήστο Σερέλη.

Τα δεκάλεπτα: 26-28,39-52, 64-76, 93-98

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Χολ 2 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νετζήπογλου 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουζμίνσκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κώττας 5, ΜακΡέι 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Τίλμαν 21 (9/12 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ραντλ 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Καράμπελας 2, Φλιώνης 7 (1), Κουζέλογλου 2, Ματαλιωτάκης

Λαύριο (Κώστας Μέξας): Μουρ 19 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέλεμς 17 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 4, Καββαδάς 3, Θόρντον 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καστανέδα 26 (1/2 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκρόμοβς 2, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Παπαδάκης 7 (2/6 τρίποντα), Οικονομόπουλος