Νίκη… σωτηρίας για το Λαύριο! (video)

Η ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη επικράτησε με 81-70 του Άρη στο “Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρεωτικής”, για αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Basket League, αγκαλιάζοντας την παραμονή.

Με αυτή τη νίκη το Λαύριο έφτασε τις πέντε νίκες, έχοντας πλέον ρεκόρ 5-13 στην 9η θέση. Την ίδια στιγμή, οι Θεσσαλονικείς έχασαν σημαντικό έδαφος για τις θέσεις της πρώτης εξάδας, μιας και έμειναν 7οι με ρεκόρ 9-10.

Ο Γιάννης Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ μόλις στα 42″, με την ομάδα του πίσω στο σκορ με 2-0. Οι παίκτες του φάνηκε να αντιδρούν… καλά σε αυτό, μιας και έφτασαν γρήγορα στο 6-2. Οι γηπεδούχοι όμως προέβαλαν τη μαχητικότητα και το πάθος που τους διακρίνει, παιρνόντας έτσι εκ νέου μπροστά με 15-13. Μάλιστα έφτασαν έως και το +7 (22-15), με το δεκάλεπτο να… κλείνει στο 22-19.

Κόουλ και Φλαγκ… κουβάλησαν το επιθετικό φορτίο για την ομάδα του Λημνιάτη. Για τον Άρη, αυτός που ξεχώριζε ήταν ο Χρηστίδης, με το Λαύριο να συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο. Τα κρίσιμα τρίποντα του Ζάρα κράτησαν τους “κυανοκίτρινους” στο +6 (34-28). Ωστόσο, ο Χόρκλερ έκλεισε το ημίχρονο ευστοχώντας πίσω από τα 6.75μ., για να διαμορφώσει το σκορ σε 40-37.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας έως και το +10 (55-45), με τους Γερομιχαλό και Γκρέι να βοηθούν στο σκοράρισμα. Ο Άρης έμοιαζε να βρίσκεται… εκτός κλίματος, αν και με ένα 5-0 σερί μείωσε σε 55-50, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τάιμ άουτ του Λημνιάτη σε εκείνο το σημείο λειτούργησε ευεργετικά, μιας και οι παίκτες του έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα επί μέρους 7-1 για το 62-51.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το Λαύριο έμοιαζε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν αρκετές προσπάθειες για να… επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, όμως χωρίς επιτυχία. Ο Ιωσήφ Κολοβέρος με ένα τρίποντο στα 1:52 έκανε το 74-63, ουσιαστικά τελειώνοντας το ματς. Εν τέλει οι γηπεδούχοι πήραν το σπουδαίο αποτέλεσμα με σκορ 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70

Λάυριο: Εντός με Ολυμπιακό (21/3).
Άρης: Εντός με Ιωνικό Νίκαιας (25/3).//