Μια χρονιά γεμάτη προβλήματα… τελείωσε με νίκη για την “μαχητική” Καρδίτσα (highlights)

Η ομάδα της Θεσσαλίας επικράτησε της ΑΕΚ με 81-79 και τελείωσε την χρονιά με μια μεγάλη νίκη, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να γνωρίζει πως θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό στα play off της Basket League.

Στην Καρδίτσα η ΑΕΚ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της, αναγκάζοντας την ομάδα του Παπανικολόπουλου, να πρέπει να διαχειριστεί την καταπληκτική αρχή του Τζόρνταν ΜακΡέι ο οποίος είχε 11 πόντους. Οι Θεσσαλοί είχαν καλύτερες επιθετικές επιλογές στην συνέχεια μαζεύοντας την διαφορά που είχε φτιάξει η “Ένωση” με τον ΜακΚάλουμ να έχει όλες τις απαντήσεις για να ισοφαρίσει την ΑΕΚ στο τέλος της πρώτης περιόδου, με 25-25.

Η συνέχεια στην δεύτερη περίοδο ήταν αντίστοιχη, καθώς η “Ένωση” δεν μπόρεσε να περιορίσει τους παίκτες της Καρδίτσας, με το παιχνίδι να ξεφεύγει επιθετικά και τους Θεσσαλούς να είναι δύσκολος μπελάς για την ΑΕΚ. Η απόδοση του Αμερικανού αστέρα του “δικεφάλου” ήταν εξαιρετική, κλείνοντας την περίοδο με 15 πόντους και την διαφορά στο +2 από τους γηπεδούχους για το 43-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έμειναν κοντά στο σκορ, με την ΑΕΚ να μην δείχνει σημάδια για να αλλάξει εικόνα στην άμυνα της. Ο ΜακΚάλουμ ήταν εκπληκτικός σκοράροντας από παντού, με τον Χατζηδάκη από πλευράς ΑΕΚ να είναι αυτός που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια. Στην τελευταία περίοδο όλα φάνηκαν πως η ομάδα του Ηλία Ζούρου θα τελείωνε το παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άλλη άποψη επικρατώντας με 81-79, τελειώνοντας μια χρονιά που έμοιαζε βασανιστική λόγω των καταστροφών από τις θανατηφόρες πλημμύρες, που έπληξαν την περιφέρεια της Θεσσαλίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 4, Μενέγκα 8 (5 ριμπάουντ), Αβδάλας 11 (7 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 22 (3/4 τρίποντα), Μακ 14 (8 ριμπάουντ), Καπετάκης, Δίπλαρος 6 (3 ασίστ), Χρηστίδης 5, Τσούκας, Σάιμπερτ 5, Γιάνκοβιτς 6 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 7 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ραντλ 12 (2/7 τρίποντα), Χατζηδάκης 18 (4 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 2, ΜακΡέι 20 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 2, Μαραθωνίτης, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 11, Κουζέλογλου 7, Νικολάου