Μαργαρίτης: «Να εκμεταλλευτούμε το πλεονέκτημα έδρας»

Την προσοχή του δοσμένη στη, σύντομη, προετοιμασία του για το, εντός έδρας, παιχνίδι την Κυριακή (30/4, 15:45), στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των πλέι οφ της Basket League, με αντίπαλο τον Προμηθέα, έχει ο ΠΑΟΚ.

Αμφίβολη για τον “δικέφαλο του βορρά” παραμένει η συμμετοχή στον αγώνα του Διαμαντή Σλαφτσάκη, ο οποίος τραυματίστηκε στη μύτη και τον καρπό του δεξιού χεριού στη δεύτερη μάχη που διεξήχθη στην Πάτρα (26/4). Για τη σημασία της προσεχούς αναμέτρησης εκφράστηκε σήμερα ο Βαγγέλης Μαργαρίτης.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο αρχηγός του ΠΑΟΚ στο σάιτ της ομάδας:

«Θα είναι ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι, χωρίς περιθώριο λάθους αυτή την φορά. Θέλουμε πάρα πολύ να πάρουμε τη νίκη και να συνεχίσουμε στην επόμενη φάση. Θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για να το πετύχουμε

Τα παιχνίδια διεξάγονται με ελάχιστο χρόνο να μεσολαβεί, οι ομάδες ουσιαστικά δεν έχουν να κρύψουν τίποτα η μία από την άλλη, οπότε είναι δύσκολο να δούμε κάτι διαφορετικό. Αυτό που μπορεί να αλλάξει και πρέπει να παίξει τον ρόλο του, είναι το πλεονέκτημα της έδρας, το οποίο αποκτήσαμε από την κανονική περίοδο. Πρέπει να το εκμεταλλευτούμε και να βγάλουμε την ενέργεια που απαιτείται και θα μας δώσει ώθηση, να έχουμε συγκέντρωση και στα 40 λεπτά του αγώνα και με την στήριξη του κόσμου μας να φτάσουμε στη νίκη και στην πρόκριση. Όλοι μαζί μπορούμε να το πετύχουμε».//Α.