Η ΑΕΚ πήρε την νίκη με “τρίποντη καταιγίδα” (highlights)

Η "Ένωση" επικράτησε του ΠΑΟΚ με 99-91 και κλείδωσε την 7η θέση στον τρίτο γύρο της Basket League, με τον "δικέφαλο του βορρά" να παίζει όλη του την χρονιά στην αναμέτρηση με το Μαρούσι στην Πυλαία, με σκοπό να παραμείνει στα play off.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ είχε όμως την πρωτοπορία (21-16, 6′), με τον Ραντλ να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και να… φορτώνει το αντίπαλο καλάθι. Παράλληλα, σημαντικές βοήθειες στην επίθεση έδωσε και ο ΜακΡέι. Από την άλλη, ο Πόρτερ Τζούνιορ πήρε αρκετές μπάλες, δημιουργώντας και σκοράροντας για τον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου με 26-25. Ένα buzzer-beater του Καράμπελα από το κέντρο, στο οποίο ακολούθησε και μία βολή, διαμόρφωσε το 29-28 των 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έδειξε πως μπορούσε να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό που είχε θέσει η “Ένωση” στο παιχνίδι και με τον Μίχαλακ να είναι αυτός που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση, κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του. Η ΑΕΚ από την άλλη είχε τον Κουζμίνσκας να δίνει πνοή στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα ήταν κομβικός, μαζεύοντας και 7 ριμπάουντ. Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε στο 49-47, με τις δυο ομάδες να έχουν μικρές διαφορές.

(INTIME)

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, με τον Ραντλ και τον Κουζμίσνκας να βρίσκονται σε επιθετικό “κρεσέντο” κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 14-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ έδειξε πως δεν είχε καμία διάθεση να μείνει πίσω και να περιμένει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ, με αποτέλεσμα ο Πόρτερ Τζούνιορ να είναι άρτιος επιθετικά για να κλείσει την διαφορά στο -10 (78-68) συμπεριλαμβανομένου και του νέου Buzzer Beater του Καράμπελα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξέμεινε από δυνάμεις και γνώρισε την ήττα με 99-91, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται καλά το σκορ μέχρι το τέλος, παρά τα πολλά προβλήματα που είχαν βγει τις τελευταίες μέρες. Η “Ένωση” με αυτή την νίκη κλείδωσε την έβδομη θέση του πρωταθλήματος και θα βρεθεί στα play off με τον ΠΑΟΚ να παίζει τελικό με αντίπαλο το Μαρούσι στην τελευταία αγωνιστική του τρίτου γύρου της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 49-47,78-68, 99-91