Επίδειξη δύναμης από την Καρδίτσα κόντρα στον υποβιβασμένο Απόλλων Πατρών (highlights)

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, έχει παραμείνει στην Basket League με το σπαθί της κι αυτό το απέδειξε κόντρα στον στο σύνολο του Χριστόπουλου, το οποίο συνέτριψε με 95-67 για την τέταρτη αγωνιστική των playouts της Basket League.

Η Καρδίτσα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από την πρώτη περίοδο, με τους Μακάλουμ και Μακ να μην έχουν αντίπαλο και να σκοράρουν με χαρακτηριστική άνεση. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε πως το 22-3 μόλις στο 6′ της αναμέτρησης, αποτύπωνε τη διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο αντιπάλων. Ο κόουτς Χριστόπουλος με συνεχόμενα τάιμ-άουτ, προσπάθησε να ξυπνήσει τους παίκτες, όμως μάταια. Το 30-14 ύστερα από δέκα λεπτά, ήταν μάλλον κολακευτικό για τους Πατρινούς, που αδυνατούσαν να φανούν ανταγωνιστικοί. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την ίδια εικόνα, με τους Μπράουν και Πέρκινς να είναι παραγωγικοί, όμως οι γηπεδούχοι δεν ανησύχησαν, με τον Μπιουκάναν να έχει μπει κι αυτός στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του. Το 59-31 ύστερα από 20 λεπτά παιχνιδιού, ήταν αντιπροσωπευτικό για το συγκεκριμένο παιχνίδι, όσον αφορά ποια ομάδα ήταν καλύτερη στο παρκέ.

Στο δεύτερο 20λεπτο αμφότεροι οι προπονητές δοκίμασαν αρκετά συστήματα και διαφορετικά σχήματα με τη διαφορά αντί να μειώνεται να αυξάνεται. Ο Μακ συνέχισε να σκοράρει, o Απόλλων Πατρών ήταν φανερό πως δεν είχε κανένα κίνητρο και το 74-43, καταδείκνυε την ψυχοσύνθεση των Πατρινών. Ο Παπανικολόπουλος έδωσε πολλά λεπτά στον Νεοκλή Αβδάλα, που προσπάθησε να σκοράρει, όμως το άγχος του, δεν τον άφηνε να έχει καθαρό μυαλό. Το 77-45 στο 30′ της αναμέτρησης τα έλεγε όλα και άπαντες περίμεναν τη λήξη του αγώνα. Το τελικό 95-67 δεν μας έκανε σοφότερους, με τους αθλητές και των δύο ομάδων να είχαν χαλαρώσει, αφού η μεν Καρδίτσα έχει κερδίσει την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ ο Απόλλων Πατρών έχει υποβιβαστεί στην Elite League.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 59-31, 77-45, 95-67