Απόδραση από τη Θεσσαλονίκη με “καυτό” Κέιναν (video)

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για περίπου 25 λεπτά στο “Nick Galis Hall”, ωστόσο επικράτησε με 81-72 του Άρη και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στην Basket League, σε έναν αγώνα που διεξήχθη υπό τη σκιά του θανάτου του μεγάλου Γιάννη Ιωαννίδη.

Με τον Αϊζάια Κέιναν (25 πόντοι, 3 ριμπάουντ) να πραγματοποιεί μία σπουδαία εμφάνιση, οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο νέο πρωτάθλημα. Το σύνολο του Καστρίτη παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό για τουλάχιστον δύο δεκάλεπτα, ωστόσο εν τέλει λύγισε από τον πληρέστερο και ποιοτικότερο αντίπαλο. Αυτός που σίγουρα ξεχώρισε είναι ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς, ο οποίος ξεκίνησε το ματς με 4/4 τρίποντα.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ καλό ρυθμό, με αρκετά τρίποντα μπαίνουν και από τις δύο ομάδες. Ο Μπλούμπεργκς ήταν αυτός που ξεχώρισε για τον Άρη, ο οποίος με 3/3 σουτ έξω από τα 6.75μ. κράτησε σε κοντινή απόσταση την ομάδα του (16-14, 7′). Ο Μιλουτίνοφ ωστόσο πήρε από το… χεράκι τους συμπαίκτες του και έχοντας 8 πόντους και αλλά και 4 ριμπάουντ, τους οδήγησε στο 23-18 μετά τα πρώτα 10′.

Οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και να βάζουν… δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι “κίτρινοι” έβρισκαν πόντους από τα βάθυ του πάγκου τους και πλησίασαν ξανά… στον πόντο (27-26, 13′). Μάλιστα στη συνέχεια προηγήθηκαν, με τους Γκάλινατ, Μποχωρίδη, αλλά και το τέταρτο τρίποντο του Μπλούμπεργκς να παίζουν καθοριστικό ρόλο (36-32, 17′). Ο Κέιναν κράτησε… μόνος του τον Ολυμπιακό στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε να τον οδηγήσει στα αποδυτήρια μόλις στο -1 (41-40).

Οι Πίτερς, Μιλουτίνοφ και Κέιναν πήραν την μπαγκέτα της επίθεσης για τους “ερυθρόλευκους” στο δεύτερο μισό, με το σκορ να ανατρέπεται (55-49, 26′). Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν πραγματικά ασταμάτητος και με δύο συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (64-53). Κάπως έτσι οι Πειραιώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο (64-54) έχοντας πάρει σαφές προβάδισμα νίκης.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν σε καθεστώς… διαχείρισης στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Λαρεντζάκης τους έβαλε στο +14 (68-54) με ένα ακόμα τρίποντο. Ο Άρης απάντησε με ένα επί μέρους 15-7, πλησιάζοντας στους τέσσερις (73-69, 38′), μετά από ένα μακρινό τρίποντο του Μποχωρίδη. Ο Ολυμπιακός ωστόσο κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του και έκλεισε με ασφάλεια το ματς, επικρατώντας με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Καρ 9 (4/12 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 12 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντε Σόουζα 2, Γκάλινατ 6 (1/5 σουτ), Σλαφτσάκης 6, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κατσίβελης, Χάρελ 5

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 25 (1/1 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 15 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (6/12 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 1, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 8 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σίκμα.