Ασύλληπτος Προμηθέας επέστρεψε από την κόλαση

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε εκπληκτικό παιχνίδι κόντρα στην Γκραν Κανάρια (93-82), με τον Τζο Γιανγκ να είναι ασταμάτητος και τον Γκίκα να βάζει δύο κομβικά τρίποντα, που σφράγισαν την ανατροπή των Πατρινών, για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup.

Ο Προμηθέας επικράτησε στην Πάτρα με 93-82 της Γκραν Κανάρια, για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup και έκανε το 2/2. Οι Πατρινοί που είχαν τον έλεγχο σε όλη την πρώτη περίοδο, έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και επέτρεψαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό στους Ισπανούς, καθώς και σκορ από την περιφέρεια. Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κυνηγούσαν συνεχώς στο σκορ, μέχρι τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, όπου τα τρίποντα του Γκίκα και ο τρομερός Γιανγκ έφεραν τούμπα την αναμέτρηση.

Κορυφαίος του Προμηθέα ο Τζο Γιανγκ, με τον νεαρό γκαρντ να σταματά στους 34 πόντους, έχοντας και 6 ασίστ. Συμπαραστάτες οι Γκίκας με 15 πόντους και Κουλμπόκα και Κάουαν με 11 πόντους έκαστος. Για την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Μπρουσίνο με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία των Σλότερ και Μπενίτε με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Προμηθέα να ξεκινάει φουριόζος. Ο Γιανγκ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του, με καλάθι και φάουλ (5-2 στο 2′). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να βρίσκει εύκολους πόντους, ενώ άρχισε να σκοράρει και από την περιφέρεια με τον Κάουαν (12-6 στο 5′). Ένα μίνι 4-0 της Κανάρια δεν πτόησε τους Πατρινούς, που έφτασαν τη διαφορά και στο +8 (18-10 στο 8′), πριν οι Ισπανοί με δικό τους επιμέρους 9-0, κλείσουν το δεκάλεπτο στο -3 (22-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γκραν Κανάρια έβαλε στην εξίσωση και τα σουτ από την περιφέρεια, με τον Μπρουσίνο να έχει 2/3 σε τρία λεπτά και τον Τσαϊρέλη να απαντάει με γκολ φάουλ από πλευράς Προμηθέας (28-27 στο 13′). Οι Ισπανοί πήραν μάλιστα και το προβάδισμα στο σκορ, μετά από περισσότερο από μία περίοδο (29-31 στο 15′). Με τρίποντο ο Τσαϊρέλης έβαλε ξανά μπροστά τον Προμηθέα (35-34 στο 17′). Νέα ραψωδία των παικτών του Λάκοβιτς από τα 6,75, έστειλαν για πρώτη φορά στο +7 την ομάδα του (37-44 στο 19′), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 39-46 και τους Ισπανούς να μετρούν 80% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα.

Στην επανάληψη η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε πιο δυναμικά τη τρίτη περίοδο, με τον Μπαλζερόφσκι να ανεβάζει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 υπέρ των Ισπανών (39-48 στο 21′). Ένα επιμέρους σκορ 7-2 των Πατρινών μείωσαν στο -4 (46-50), πριν η ομάδα του Λάκοβιτς κάνει νέο ξέσπασμα και στείλει στο +11 τη διαφορά, με Μπρουσίνο να μετρά 4/8 τρίποντα (48-59 στο 25′). Οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίδραση και με τον Κόντι να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση της αναμέτρησης και τον Γιανγκ να φτάνει τους 27 πόντους, μείωσαν στον πόντο (66-67 στο 29′).

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ένα γρήγορο 5-0 της Κανάρια δεν πτόησε τους παίκτες του Γιατρά, που και με τον Γιανγκ να είναι ασταμάτητος, έφερε ξανά το παιχνίδι στο καλάθι (73-75 στο 4′). Δύο λεπτά χωρίς σκορ για τον Προμηθέα αρκούσαν στους φιλοξενούμενους να ανεβάσει ξανά τη διαφορά στο +7 (73-80 στο 35′), πριν απαντήσει με τρίποντο ο Γκίκας. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν εγκατέλειψαν σε κανένα σημείο το παιχνίδι, και πέρασαν μπροστά στο σκορ 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντο του Γκίκα, με τον Σίμπσον να δίνει νέα τρίποντη “μαχαιριά” στους Ισπανούς.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-46, 66-67, 93-82.

Ο MVP

Ο Τζο Γιανγκ ήταν, πέρα από πρώτος σκόρερ και ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο γκαρντ του Προμηθέας Πατρών τελειώσει την αναμέτρηση με 34 πόντους και 6 τελικές πάσες, συγκεντρώνοντας 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Προμηθέας Πατρών (Μάκης Γιατράς): Κάουαν 11, Ντάνγκουμπιτς 5, Γιανγκ 34, Κόντι 8, Πλότας, Τσαϊρέλης 6, Μουράτος, Γκίκας 15, Κακλαμανάκης, Σίμπσον 3, Τανούλης, Κουλμπόκα 11.

Γκραν Κανάρια (Γιάκα Λάκοβιτς): Ίνγκλις 5, Μπαλζερόφσκι 12, Κλάγιτς , Σλότερ 13, Μπάσας 3, Μπενίτε 11, Μπρουσίνο 19, Σάλβο 6, Λόπες 5, Ντιόπ 6, Μουτάφ, Ντούσκακ 2.