Ασταμάτητος μέσα στη Μπολόνια με θρίλερ στο τέλος…

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βίρτους με σκορ 79-81 και χρυσό σκόρερ τον Κέντρικ Ναν με καλάθι σε “νεκρό χρόνο”. Αγκαλιά με το πλεονέκτημα οι “πράσινοι”.

Με εξαίρεση το 7-4 των πρώτων λεπτών του αγώνα, η Βίρτους ακολουθούσε διαρκώς τον Παναθηναϊκό ο οποίος έβρισκε διαρκώς λύσεις από μέση και μακρινή απόσταση. Αποκορύφωμα τα 6/6 τρίποντα στο 8λεπτο, παρά την φθορά που είχε στα φάουλ. Η επίθεση του “τριφυλλιού” έβαζε διαρκώς δύσκολα στην άμυνα της ιταλικής ομάδας. Με τον Γκραντ και τον Σλούκα σε σούπερ βραδιά είχε γρήγορα διαφορά με διψήφιο αριθμό. Το 28-16 της πρώτης περιόδου ήταν μια πρώτη απόδειξη.

Δυνατές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. (EUROKINISSI)

Το 39-22 υπέρ του Παναθηναϊκού σχεδόν στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, δημιούργησε απόσταση ασφαλείας στους φιλοξενούμενους, με την Βίρτους να προσπαθεί να μειώσει από το τρίποντο αλλά αλλά χωρίς βοήθεια από Σενγκέλια και Μπελινέλι . Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-39 και τον Αταμάν να βλέπει την ομάδα του όχι μόνο να έχει εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση αλλά να εγκλωβίζει αμυντικά τον αντίπαλο.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε -όπως αναμενόταν- την αντίδραση της Βίρτους, καθώς μειώθηκε η ένταση στις επιθέσεις του Παναθηναϊκού, ενώ στο 25′ ο Μπελινέλι έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους (49-55) για να έρθει η γρήγορη… απάντηση με τρίποντο του Σλούκα. Μάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ ήταν εκεί στα δύσκολα για να μην επιτρέψει στην Βίρτους να μείνει… άποντη στην άμυνα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ωστόσο, η σκληρή άμυνα της Βίρτους έκανε το θαύμα της και με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου μείωσε στους έξι (59-65).

Στην τελική ευθεία το ματς έκρυβε εκπλήξεις, δυσάρεστες για τους γηπεδούχους καθώς όχι μόνο έχασαν τον επιθετικό οίστρο του πρώτου ημιχρόνου, έγιναν πιο ευάλωτοι στην άμυνα και αυτό έδωσε σύνθημα αντεπίθεσης στην Βίρτους για να ισοφαρίσει 69-69 στο 34′ αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ 76-74 στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Σλούκας έχοντας φτάσει τους 20 πόντους (ποσοστό 80% στα δίποντα) συνέχιζε να δίνει μάχες και να παίρνει κρίσιμες επιθέσεις. Το καλάθι του Ντόμπριτς για τρεις, έκανε το 79-76 για να έρθει η δίποντη απάντηση με φάουλ του Γκριγκόνις για να διαμορφώσει το 79-79 σε ένα κρίσιμο σημείο (0,30”).

Η επίθεση της Βίρτους ήταν άστοχη για να αναλάβει δράση ο Ναν σε 12 δευτερόλεπτα και να ευστοχήσει σε προσπάθεια δύο πόντων για το νικητήριο καλάθι του αγώνα με 79-81, στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.

Ο Ναν στην τελευταία προσπάθεια του αγώνα που έκρινε την αναμέτρηση. (EUROKINISSI)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Λούντμπεργκ 11 (3/7 τρίποντα), Μπελινέλι 17 (3/6 τρίποντα), Παγιόλα 2 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόμπριτς 11 (1), Σενγκέλια 19 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 3 (1), Μίκι 2, Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4 (4 ριμπάουντ), Αμπάς 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 20 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 10 (5/13 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).