Ασταμάτητος και αήττητος!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο Κλειστό του Αγίου Θωμά, κατάφερε να κάνει το 4Χ4 και να επιβληθεί επί της Λούμπλιν με 67:59, “σφραγίζοντας” έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών.

Παρά τις απουσίες του, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 67:59 στο κλειστό του Αγίου Θωμά κόντρα στη Λούμπλιν, πανηγυρίζοντας έτσι την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς για τον όμιλό του στο EuroCup Γυναικών.

Κορυφαία για το “τριφύλλι” ήταν αρχικά η Πότερ, η οποία σημείωσε 23 πόντους με 10/14 δίποντα, κατέβασε 5 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά της Κάρτερ, η οποία είχε 20 πόντους με 4/7 τρίποντα, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από “κοντά” και η Χαιριστανίδου με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη παρά το γεγονός ότι ήταν αρκετά άστοχο πίσω από τα 6,75 μέτρα στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης, βρήκε τις λύσεις λόγω της Πότερ, η οποία έδωσε ρυθμό στις “πράσινες”. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο στο 11:11, το “τριφύλλι” αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα για το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου (17:13).

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχες “έτρεξαν” ένα σερί 8:2 με πρωταγωνίστριά τους την Πότερ, “εκτόξευσαν” για πρώτη φορά τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (25:15, 13′). Η πολωνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο το “τριφύλλι” με κυριαρχική παρουσία στη ρακέτα και των δυο πλευρών του γηπέδου, “έκλεισε” στο +10 το πρώτο μέρος (35:25).

Ο Παναθηναϊκός με την έλευση των Χαιριστανίδου και Παυλοπούλου στο παρκέ, “έσφιξε” την άμυνά του και έφτασε στο +18 σύντομα (43:25, 24′). Οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεσή τους και έτσι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 12 πόντους τη διαφορά (51:39) για το φινάλε της τρίτης περιόδου χάρη σε δυο εύστοχες βολές της Μακ.

Οι Πολωνές στην αρχή της τελευταίας περιόδου “έτρεξαν” ένα μικρό σερί με πρωταγωνίστριες την Κλάουντεν και την Στανάτσεβ, μειώνοντας έτσι στους 6 πόντους τη διαφορά (53:47, 34′). Η Κάρτερ όμως απάντησε άμεσα με εύστοχο σουτ τριών πόντων για τις “πράσινες” και στη συνέχεια η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη δεν άφησε περιθώριο στην αντίπαλό της. Με συνοπτικές διαδικασίες στο τέλος, το “τριφύλλι” επιβλήθηκε με 67:59 και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στους ομίλους του EuroCup Γυναικών, κάτι που του έδωσε και την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59

Οι διαιτητές: Μιτρόβσκι, Βαρτάνοβ, Γκιουνγκέρ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 2, Κάρτερ 20 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χαιριστανίδου 10 (8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πότερ 23 (10/14 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπουντούρη 1, Κωτούλα, Σωτηρίου 5 (1), Θεοδωρομανωλάκη.

ΛΟΥΜΠΛΙΝ (Σέβτσικ): Κλάουντεν 6 (2/11 σουτ), Μακ 21 (9/15 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Στανάτσεβ 17 (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βινκόβσκα 2, Ζιετάρα 1, Κόσλα, Κουστσίνσκα, Τρέτσιακ 4, Ζετς 8 (2). //