Ασταμάτητος Γιάννης και 2-1 οι Μπακς

Επιστροφή στις νίκες για τους πρωταθλητές ΝΒΑ οι οποίοι πήραν το προβάδισμα στην σειρά με τους Μπόστον Σέλτικς.

Εξωπραγματική ήταν η εμφάνιση του «Greek Freak», ο οποίος με 42 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασσίστ βοήθησε τα «Ελάφια» να πανηγυρίσουν την 2η νίκη τους σε μια αρκετά αμφίρροπη σειρά. «Μοιραίοι» παίκτες για τους «Κέλτες» στο φινάλε της αναμέτρησης ήταν οι Μάρκους Σμάρτ και Ρόμπερτ Ουίλιαμς.

Το ματς άρχισε με αρκετή ένταση και οι δυο ομάδες ήταν άστοχες πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Με πρωταγωνιστές του Χόλιντεϊ και Πόρτις, τα «Ελάφια» απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα (21-15), το οποίο μείωσαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +3 (22-19) για τους πρωταθλητές ΝΒΑ σε ένα κακό παραγωγικά δωδεκάλεπτο για τις δυο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έβρισκαν λύσεις μέσω του Γιάννη, ο οποίος «άγγιξε» από νωρίς το double-double. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους όμως, η ομάδα της Βοστώνης με τρομερό πλουραλισμό στην επίθεσή τους, απέκτησαν τα ηνία στο προβάδισμα. Ένα τρίποντο του Γκραντ Ουίλιαμς έδωσε «αέρα» 4 πόντων (50-46) στους Σέλτικς για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Μιλγουόκι μπήκε πιο «ζεστά» στο τρίτο δωδεκάλεπτο της αναμέτρησης και σύντομα απέκτησαν διψήφια διαφορά στο σκορ (56-46) μετά από ατομική ενέργεια του Τζρου Χόλιντεϊ. Ο Αμερικανός γκαρντ λίγο αργότερα μάλιστα ανέβασε το δείκτη του σκορ στους 14 πόντους (80-66). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ουάιτ απλά να μειώνει σε 80-67 από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας».

Ο Έλληνας σταρ και η «παρέα» του στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο οι παίκτες του Ίμε Ουντόκα έδειχναν να αφυπνίζονται. Αρχικά ο Σμαρτ έφερε το ματς στον πόντο και λίγο αργότερα ο Μπράουν έβαλε τη Βοστώνη για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ (100-99, 46′). Ο Αντετοκούνμπο με ατομική ενέργεια και στη συνέχεια ο Χόλιντεϊ με σουτ, ανέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους για τους Μπακς (103-100) και όλα θα κρινόντουσαν στην τελευταία κατοχή των φιλοξενούμενων. Σε αυτή, ο Σμαρτ κέρδισε βολές σε μια αμφιλεγόμενη φάση, όπου οι Μπόστον Σέλτικς διαμαρτύρονται για φάουλ που τους οδηγεί σε τρεις βολές. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή (103-101) και αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, ωστόσο Σμαρτ, Ουίλιαμς και Χόρφορντ αποδείχθηκαν «μοιραίοι», με τον τελευταίο να ευστοχεί σε καλάθι αμέσως μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Κάπως έτσι, οι πρωταθλητές ΝΒΑ πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη, που τους δίνει «βραχεία» κεφαλή στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 42 πόντους έχοντας 15/24 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/12 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε περίπου 39 λεπτά συμμετοχής.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-19, 46-50, 80-67, 103-101

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μάθιους 3 (1), Αντετοκούνμπο 42 (15/24 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/12 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λόπεζ 13 (5/10 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άλεν (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 25 (8/20 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη σε 43 λεπτά), Πόρτις 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κόνατον 11 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χιλ, Κάρτερ.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 10 (4/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Χόρφορντ 22 (4/7 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 10 (5/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουν 27 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμαρτ 9 (1/7 σουτ, 6/8 βολές), Γκραντ Γουίλιαμς 9 (1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Πρίτσαρντ, Γουάιτ 14 (2 τρίποντα, 6/8 βολές), Τάις.