Αρνητική επίδοση 129 αγώνων στην επίθεση από τον Ολυμπιακό

Για τους Πειραιώτες, η επίδοση των 54 πόντων είναι η χαμηλότερη που είχε ως γηπεδούχος σε αυτά τα ντέρμπι, για την κανονική περίοδο, από την περίοδο 2001-02.

Οι 54 πόντοι στους οποίους έμεινε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό αποτελούν και νέο αρνητικό ρεκόρ συνολικά για τη φετινή Basket League καθώς το προηγούμενο ήταν εκείνο των 61 που σημείωσε η Καρδίτσα στο παιχνίδι της με τον Άρη.

Επιπλέον ο Ολυμπιακός σημείωσε τη μικρότερη, επιθετική επίδοση των τελευταίων 129 αγώνων του για το Πρωτάθλημα. Χαμηλότερα είχε μείνει στις 11 Ιουνίου 2017 όταν σημείωσε 51 πόντους για τον 5ο τελικό των πλέι οφ, χάνοντας τον τίτλο από τον Παναθηναϊκό (51-66).

Αυτή η επίδοση ήταν απόρροια κυρίως της χαμηλής παραγωγικότητας των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, όταν σημείωσαν 23 πόντους που είναι η δεύτερη χαμηλότερη επίδοση της σεζόν. Έμειναν πάνω μόνο από εκείνη που είχε η Καρδίτσα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Άρη (22).

Μέσα από τη στατιστική των “ερυθρόλευκων” ξεχωρίζει, με αρνητικό τρόπο, το ποσοστό τους στις βολές. Τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 4/16 κι αυτό το 25% αποτελεί νέο αρνητικό ρεκόρ περιόδου αφού το προηγούμενο ήταν το 46,66% με το οποίο εκτέλεσε το περασμένο Σάββατο ο Απόλλων απέναντι στον Κολοσσό (7/15).

Επιπλέον, αυτό το 25% του Ολυμπιακού αποτελεί ισοφάριση και του αρνητικού ρεκόρ της τελευταίας επταετίας στη Basket League. Το ίδιο με 1/4 βολές είχε απέναντι του ο ΠΑΟΚ για την 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος 2018-19. Για να βρούμε ποσοστό μικρότερο αυτού που είχαν χθες οι “ερυθρόλευκοι” θα πρέπει να γυρίσουμε στη 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος 2016-17 όταν η Κύμη εκτέλεσε με 16,66% στο εκτός έδρας παιχνίδι της με τον Άρη, έχοντας 2/12 βολές.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τη χαμηλότερη, φετινή επίδοση ranking μένοντας στο 50, όπως έκανε απέναντι του ο Κολοσσός. Παράλληλα ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ περιόδου με τους δύο παίκτες του που είχαν διψήφια επίδοση πόντων, κάτι που έκανε δύο φορές το Περιστέρι και από μία ο Κολοσσός και η ΑΕΚ.//Μ