Απόρθητο κάστρο η “Ζαλγκίριο Αρένα”

Οι Λιθουανοί διατήρησαν το αήττητο της έδρας τους, νίκησαν με 71:62 την Αρμάνι Μιλάνο και με την πέμπτη τους νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια βρίσκονται σταθερά εντός οχτάδας στη Euroleague.

Έχοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, η Ζαλγκίρις επικράτησε επί της Αρμάνι Μιλάνο με 71:62 στο Κάουνας, για την 8η αγωνιστική της Euroleague. Οι Λιθουανοί έχουν κάνει… απόρθητο κάστρο την έδρας τους (4/4 στην Ευρώπη, 4/4 εντός των συνόρων) και με ρεκόρ 5-3 ισοβαθμούν πλέον με Ρεάλ και Μπαρτσελόνα στην 4η θέση. Από την άλλη, οι Ιταλοί συνεχίζουν να απογοητεύουν και με ρεκόρ 3-5 βρίσκονται στη 12η θέση και μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Φουριόζα ξεκίνησε η Ζαλγκίρις και προηγήθηκε με 7:0, χάρη σε τρίποντο του Μπαζντέικις και τέσσερις σερί πόντους του Σμιτς. Η Αρμάνι… ξύπνησε και πλησίασε στον πόντο τους Λιθουανούς (10:9). Η ομάδα του Κάουνας έκανε ένα νέο σερί τεσσάρων πόντων και το 12:11 το έκανε 16:11, για να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ, χωρίς να χάσει ποτέ το προβάδισμά της. Στη δεύτερη περίοδο η Ζαλγκίρις εκτόξευσε τη διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους (29:18) και μάλιστα δύο φορές (32:21). Οι Ιταλοί ήταν άστοχοι (3/16 τρίποντα, 7/18 δίποντα, 10/34 σουτ εντός πεδιάς) και βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο με δέκα πόντους (34:24).

Στην τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις συνέχισε στο ίδιο ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (41:28). Η Αρμάνι συνέχισε να απογοητεύει επιθετικά και έδειχνε… μπλοκαρισμένη. Οι Λιθουανοί είχαν συνεχώς το υπέρ του προβάδισμα και μάλιστα σε διψήφια διαφορά (45:33), για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (49:39). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Μιλάνο… πήρε μπρος και μείωσε στους 4 (53:49). Η ομάδα του Κάουνας πάτησε ξανά… γκάζι και έστειλε εκ νέου τη διαφορά στο +13 (62:49). Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 62:55 ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς. Η Ζαλγίρις άντεξε και κράτησε το προβάδισμά της από την αρχή του αγώνα, πετυχαίνοντας άλλη μία νίκη (71:62) στην… απόρθητη έδρα της!

O MVP

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κίναν Έβανς, που πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16:11, 34:24, 49:39, 71:62

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 23 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές), Λεκαβίτσιους 6, Χέιζ, Σμιτς 10 (10 ριμπάουντ), Μπιρούτις 8, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 7 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα, Κάβανο 5 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 5.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 2, Τόμας 6 (3/9 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Πάνγκος 11 (2/9 τρίποντα), Μέλι 3 (7 ριμπάουντ), Ρίτσι, Χολ 8 (2/9 τρίποντα), Μπαλντάσο, Αλβίτι 5 (1), Χάινς 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φόγκτμαν 6.//