Απολογείται η Euroleague για το διαιτητικό λάθος στο Μονακό-Εφές

Η διοργανώτρια αρχή εξέδωσε ανακοίνωση σχετικά με το διαιτητικό λάθος που δεν έστειλε τον Βασίλιε Μίτσιτς στις βολές λίγο πριν το φινάλε του ντέρμπι στο “Πριγκιπάτο” και παραδέχτηκε το λάθος της.

Σε ένα ντέρμπι που… τα είχε όλα, η Μονακό έμεινε “ζωντανή” στο τέλος και κατάφερε να επικρατήσει στον “έξτρα χρόνο” της Αναντολού Εφές, με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να διαμορφώνεται στο 95-92.

Η ομάδα της Εφές διαμαρτυρήθηκε έντονα στην τελευταία φάση της κανονικής περιόδου, όπου ο Βασίλιε Μίτσιτς προσπάθησε να “χαρίσει” το διπλό στους Τούρκους, ωστόσο αστόχησε και δέχτηκε φάουλ, το οποίο δεν καταλογίστηκε ποτέ από τους διαιτητές της αναμέτρησης και ενώ το σκορ ήταν στο 82-82 πριν την παράταση.

Το σουτ δεν βρήκε στόχο, ωστόσο ο Σέρβος γκαρντ πέφτοντας στο παρκέ είχε επαφή τόσο με τον Μπράουν, όσο και με τον Μπλόσομγκεϊμ και για αυτό τραυματίστηκε στον αστράγαλό του άλλωστε. Μετά όμως από αναλυτικό έλεγχο στις φάσεις που έκριναν τον συγκεκριμένο αγώνα, η διοργανώτρια αρχή εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ανακοινώνει το λάθος των διαιτητών και απολογείται λέγοντας τα εξής:

«Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με 6.0 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι του παιχνιδιού, ο Βασίλιε Μίτσιτς της Αναντολού Εφές επιχείρησε ένα jump shot για τρίποντο. Το σουτ δεν βρήκε στόχο και, καθώς προσγειωνόταν στο παρκέ, ο Τζον Μπράουν της Μονακό προσγειώθηκε στο δεξί πόδι του Βασίλιε Μίτσιτς και στη συνέχεια ο Τζάρον Μπλόσομγκεϊμ είχε επίσης επαφή με το ίδιο δεξί πόδι. Αυτό συνέβη προτού πατήσει (ο Μίτσιτς) και τα δύο του πόδια στο παρκέ και δεν κλήθηκε κανένα φάουλ στο παιχνίδι. Αυτό είναι λάθος και ο διαιτητής θα έπρεπε να είχε καλέσει ένα προσωπικό φάουλ στον Τζον Μπράουν για παράβαση κατά τη διάρκεια του σουτ, το οποίο θα έπρεπε να είχε ως αποτέλεσμα να δοθούν 3 ελεύθερες βολές στον Βασίλιε Μίτσιτς της Εφές, με 5,5 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι του παιχνιδιού».