Αποκλεισμός “σοκ” για τους “τρικολόρ” | Στους “16” η Λετονία

Η έκπληξη του τουρνουά πραγματοποιήθηκε στον όγδοο όμιλο, με τους Γάλλους να μένουν εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς υπέπεσαν σε δεύτερη ήττα. Αυτήν την φορά, οι “τρικολόρ” ηττήθηκαν από την Λετονιά με 88-86, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να προκρίνεται στην επόμενη φάση. Μοιραίος για την ομάδα του Κολέ ο Φρανσίσκο, ο οποίος αστόχησε την τελευταία επίθεση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να δίνουν έμφαση στο επιθετικό τους ταλέντο, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα το αμυντικό πλάνο. Οι “τρικολόρ” οι οποίοι έψαχναν αντίδραση μετά την “30αρα” που δέχτηκαν από τον Καναδά, ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με +7 (20-13). Η Λετονία με οδηγό τον Ντέιβις Μπέρτανς προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μένοντας πίσω στο σκορ με 33-26. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τους Λετονούς να μειώνουν στους τέσσερις στην λήξη του ημιχρόνου (53-49). Ο Εβάν Φουρνιέ έκλεισε το πρώτο μέρος με 18 πόντους (4/6 τρίποντα) και ο Μπατούμ με 10 για τη Γαλλία. Έντεκα ο Σμιτς και από δέκα οι Ζόρικς, Μπέρτανς για τη Λετονία.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Κολέ ξεκίνησε θέλοντας να βάλει από πολύ νωρίς τις “βάσεις” για να καθαρίσει το παιχνίδι. Οι Γάλλοι με οδηγούς τους Εβάν Φουρνιέ και Γκέρσον Γιαμπουσελέ, προηγήθηκαν και έκλεισαν με διψήφια διαφορά το τρίτο δεκάλεπτο (74-62). Η Λετονία ωστόσο, που δεν παρέδωσε τα “όπλα”, ξεκίνησε μια σπουδαία αντεπίθεση. Η αστοχία των Γάλλων, η πολύ καλή άμυνα της ομάδας του Λούκα Μπάνκι και με πρωταγωνιστές τους Σμιτς (20 πόντους) και Ζάγκαρς (22 πόντους) ολοκλήρωσαν μια εντυπωσιακή ανατροπή. Η Λετονία έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο 26-12. Μοιραίος για την ομάδα των “τρικολόρ” ο Σίλβειν Φρανσίσκο ο οποίος αστόχησε στην τελευταία επίθεση, οδηγώντας τους Γάλλους εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την Λετονία να προκρίνεται στις 16 κορυφαίες ομάδες.