Αποφασιστικό… βήμα πρόκρισης για την Ελευθερία Μοσχάτου

Το σύνολο του κόουτς Χατζηδάκη πήρε την πρώτη και πολύ σημαντική νίκη επί της Κλουζ Ναπόκα στη Ρουμανία με 62-47 για τα προκριματικά του EuroCup Γυναικών.

Η Ελευθερία Μοσχάτου έκανε το πρώτο και αποφασιστικότερο βήμα για την πρόκριση τους ομίλους του EuroCup Γυναικών. Μετά από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε στη Ρουμανία της Κλουζ με 62-47 με τον επαναληπτικό να γίνεται την επόμενη Τετάρτη (27/9) στο Μοσχάτο και την ελληνική ομάδα να είναι το μεγάλο φαβορί.

Η Ελευθερία Μοσχάτου μετά το πρώτο δεκάλεπτο επέβαλε το ρυθμό της, πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε τη διαφορά στο +9 (28-19, 18’) με τις Ζεκ και Μπικλ να δίνουν πολλές λύσεις στην επίθεση.

Η Κλουζ προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και κατάφερε να περάσει μπροστά με 41-40 (28’), αλλά η ελληνική ομάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 46-41, σκορ με το οποίο έληξε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Ελευθερία Μοσχάτου διατήρησε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, η Κλουζ δεν μπορούσε να βρει λύσεις και με καλάθι της Κίσερ η ελληνική ομάδα έκανε το 62-44 (39’15’’) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με την Ελευθερία να φτάνει στη νίκη με 62-47.

Διαιτητές: Γιέφτοβιτς (Σερβία), Νίνκοβιτς (Σερβία), Βαρτάνοφ (Γεωργία)

Δεκάλεπτα: 11-11, 22-31, 41-46, 47-62

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Μπικλ 8, Κίσερ 10, Νάτσκου, Πάνγκαλος 5(1), Ζεκ 22(3), Σπαθάρου 9(3), Ταμπάκου, Τούρουντιτς 8.//Γ.