Απόδραση… τίτλου από το ΣΕΦ

Οι “πράσινες”, παρότι προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους, πήραν μια δύσκολη και αγχωτική νίκη στην έδρα του Ολυμπιακού (66-60) και προκρίθηκαν στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, εκεί όπου είναι το… αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο.

Οι “ερυθρόλευκες” έφτασαν κοντά στο να… κλέψουν το παιχνίδι από τον Παναθηναϊκό, όμως οι φιλοξενούμενες ήταν πιο ψύχραιμες στο φινάλε. Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αστοχώντας σε δύο βολές και η Πότερ… τελείωσε το ματς με “γκολ-φάουλ”.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με την Κάρτερ να είναι… ορεξάτη, προηγήθηκε με 8-3, στο 3′. Οι “πράσινες” συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, ενώ οι γηπεδούχες ήταν ιδιαίτερα άστοχες (16-9, 6′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να έχουν πάρει διαφορά… ασφαλείας (25-13).

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στη δεύτερη περίοδο και σε πρώτη φάση μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (29-20, 13′). Οι “ερυθρόλευκες” εξακολουθούσαν να μη σουτάρουν με καλά ποσοστά από μακρινή απόσταση και το “τριφύλλι” βρισκόταν σταθερά μπροστά (33-22, 16′). Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 34-27.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τις “πράσινες” να προηγούνται με 41-32, στο 23′. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν στο ίδιο “τέρμπο” και η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (45-36, 26′). Οι “ερυθρόλευκες” αντεπιτέθηκαν και έχοντας το “μομέντουμ” μείωσαν στους δύο πόντους (47-45), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι, προσπερνώντας τις φιλοξενούμενες (50-49, 33′). Οι γηπεδούχες διατηρούσαν τα… ηνία και με ωραία ενέργεια της Σταμολάμπρου πήγαν στο +3 (58-55, 36′). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε, εν τέλει, να πανηγυρίσει τη νίκη (66-60) και την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου.//

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 27-34, 45-47, 60-66

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16, Σταμάτη 3, Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26, Νικολοπούλου 4, Δίελα, Σουκ 6, Βαμβακά

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 5, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 11, Παλάσκα, Κάρτερ 16, Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 4