Απόδραση από το Αλεξάνδρειο (video)

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 74-68 του Άρη στη Θεσσαλονίκη, σε ένα παιχνίδι, που είχε τον απόλυτο έλεγχο από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά, με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα άστοχοι στα σουτ εντός πεδιάς.

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε μία σπουδαία νίκη στην έδρα του Άρη με 74-68 για τη 10η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας. Οι Ροδίτες από τη στιγμή, που πήραν το προβάδισμα, μετά το 8-6, είχαν συνεχώς τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη, εκμεταλλευόμενοι και τα κακά ποσοστά των γηπεδούχων στα σουτ εντός πεδιάς. Στη 3η θέση παρέμεινε ο Άρης, που έδωσε όμως το δικαίωμα στην ΑΕΚ, αν κερδίσει τον ΠΑΟΚ (27/12) να τον προσπεράσει.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Δημήτρης Κατσίβελης, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει 19 πόντους και να μαζεύει 6 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Ντίξον με 19. Για τους γηπεδούχους, διασώθηκαν οι Σανόγκο και Γκούντγουιν με 12, καθώς και ο Χίγκινς με 13.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με σκορ εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Άρη όμως να γεμίζει γρήγορα με τέσσερα φάουλ, μετά και το αντιαθλητικό του Νετζίπογλου (6-6 στο 3′). Άρης και Κολοσσός δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις στα επόμενα τρία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν σκοράρει από τα 6,75, κάτι που έκανε στο 6′ ο Κατσίβελης, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους Ροδίτες (8-11). Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 13-22, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν επιμέρους 5-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +11 (13-24), όμως ήταν άμεση η αντίδραση του Άρη, με το σχήμα με τα δύο point-guard, μειώνοντας στους 6 (18-24 στο 13′). Τους “κίτρινους” κατέλαβε ο αρχικός ενθουσιασμός και πήγαν σε βιαστικές επιθέσεις, χωρίς καθαρό μυαλό, μένοντας χωρίς πόντο για δύο λεπτά, με τον Κολοσσό να ανοίγει ξανά τη διαφορά (18-26 στο 15′). Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις κοντά στο καλάθι, με τους Ροδίτες να διατηρούν αρχικά διψήφια διαφορά (22-32), όμως οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν ένα ξέσπασμα από την περιφέρεια και το ημίχρονο τελείωσε στο 32-35.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ, μετά το 8-6 στην πρώτη περίοδο, με τον Κολοσσό να χρειάζεται τρία λεπτά για να βρει σουτ εντός πεδιάς (36-37 στο 23′). Οι άμυνες λειτουργούσαν καλύτερα σε αυτή την περίοδο, με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά στο σκορ και το Ντίξον να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Ροδίτες από τα 6,75 (41-44 στο 27′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 46-49, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν βραχεία κεφαλή.

Στη τελευταία περίοδο ένα 5-0 του Κολοσσού στα πρώτα δυόμιση λεπτά, έστειλε τη διαφορά στο +8′, με τον Άρη να παραμένει άποντος (46-54 στο 32′). Οι παίκτες του Καστρίτη δεν έβρισκαν διαδρόμους προς τη ρακέτα των φιλοξενούμενων και επιχειρούσαν με ατομικές προσπάθειες να σκοράρουν (51-56 στο 35′). Ο Κολοσσός άρχισε να ξεφεύγει ξανά στο σκορ, όσο ο Άρης κολλούσε, με τον Κατσίβελη να δίνει τη χαριστική βολή, με τρίποντα στα 57′ δευτερόλεπτα και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 68-74.