Από την… κόλαση στον παράδεισο η Μακάμπι!

Οι Ισραηλινοί μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν με 19 πόντους, αλλά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φτάσουν στην ανατροπή, επικρατώντας με 78-70 της Μονακό για τη δεύτερη νίκη τους στη φετινή Euroleague.

Με… μαέστρο τον Γουέιντ Μπάλντγουιν, που μέτρησε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, η Μακάμπι γύρισε από την… κόλαση και νίκησε τη Μονακό με 78-70 για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Κορυφαίος για τους Μονεγάσκους, ο Τζόρνταν Λόιντ, που σημείωσε 21 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφτασε στο 2-1, ενώ το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς γνώρισε την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague (2-1).

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι στο ματς και πήραν διαφορά πέντε πόντων (7-2), αλλά οι Μονεγάσκοι βρήκαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά στο σκορ (9-13). Εν συνεχεία, οι Ισραηλινοί έδωσαν τη δική τους απάντηση με τρίποντο, αλλά η Μονακό έτρειξε σερί 0-7, φτάνοντας τη διαφορά στο +8 (12-20). Η ομάδα του Όντεντ Κάτας μείωσε με δίποντο στους 6 πόντους και το 14-20 αποτέλεσε το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μονακό μπήκε με… άγριες διαθέσεις, καθώς έκανε πρωτίστως το 14-22, προτού απαντήσουν οι Ισραηλινοί (16-22) και στη συνέχεια έτρεξαν σερί 0-8, φτάνοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (16-30). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τρίποντο, αλλά η Μονακό πήρε και πάλι τη σκυτάλη, ούσα σε εξαιρετική βραδιά στο επιθετικό της ρεπερτόριο. Η… ψαλίδα άνοιξε έως και στους 19 πόντους, αλλά στα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο, η Μακάμπι κατάφερε να μειώσει στους 11 πόντους και το 31-42 αποτέλεσε το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Μακάμπι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (34-42) για πρώτη φορά μετά τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι Μονεγάσκοι συνέχισαν με το… πόδι στο “γκάζι”, ανεβάζοντάς την εκ νέου στους 11 (37-48). Το σύνολο του Όντεντ Κάτας έδινε ανά διαστήματα απαντήσεις και δεν άφηναν τη διαφορά να ανέβει αντίστοιχα με αυτή του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Μονακό βρέθηκε στο +13 (46-59), αλλά η Μακάμπι έριξε αισθητά τη διαφορά στους 7 πόντους (52-59), με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Μακάμπι πέρασε στην… αντεπίθεση, καθώς πέτυχε τρίποντο με το… καλησπέρα (55-59) και εν συνεχεία έφτασε τη διαφορά στο καλάθι (57-59). Οι Μονεγάσκοι αδυνατούσαν να βρουν σκορ στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου και η Μακάμπι πέρασε μπροστά στο σκορ (61-59) για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι έμειναν κοντά στο σκορ και το ματς όδευε σε… θρίλερ στο φινάλε του παιχνιδιού. Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Μάικ Τζέιμς μείωσε στους δύο πόντους (70-68), αλλά ο Μπάλντγουιν είχε απάντηση για το 72-68, προτού ο Σάσα Ομπράντοβιτς καλέσει τάιμ άουτ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μακάμπι διατήρησε τη μικρή της διαφορά και πήρε τη νίκη με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70.

Ο MVP

Ο Γουέιντ Μπάλντγουιν αποτέλεσε τον κορυφαίο παίκτη της Μακάμπι και του αγώνα, καθώς συνέβαλλε τα μέγιστα για τη σπουδαία ανατροπή της ομάδας του. Ο 26χρονος γκαρντ μέτρησε 21 πόντους, με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ είχε και 1 μπλοκ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς 2, Μπράουν 13 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Μπάλντγουιν 21 (2/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 9 (1), Μένκο, Σόρκιν 10 (9 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Χόλινς 5 (1/5 τρίποντα), Πόιθρες 4 (6 ριμπάουντ), Νίμπο, Κόλσον 8.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 7, Οκόμπο 9 (2), Λόιντ 21 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπλόσομγκεϊμ 6 (1), Ντιαλό 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μόερμαν (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Στραζέλ, Χολ 2 (0/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 μπλοκ), Τζέιμς 15 (6/10 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ).