Άντεξε στο… θρίλερ και συνέχισε ακάθεκτη η Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε την τρίτη διαδοχική νίκη και παρέμεινε μόνη της στην κορυφή της Euroleague, καθώς επικράτησε με 96:93 των Μονεγάσκων, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η Μονακό έκανε σπουδαία προσπάθεια και κατάφερε να αγγίξει τη νίκη, παρόλο που βρέθηκε στο -19. Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη άντεξε στα τελευταία δευτερόλεπτα, κράτησε το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 8:1.

Το παιχνίδι άνοιξε με τους Μονεγάσκους να σημειώνουν το πρώτο καλάθι με τον Μοτεγιούνας (2:0). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πήρε διαφορά πέντε πόντων στα πρώτα λεπτά (7:2), αλλά οι Τούρκοι απάντησαν και ισοφάρισαν στο 9:9. Εν συνεχεία, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αναμέτρηση, ενώ η Φενέρμπαχτσε πέρασε και οριακά μπροστά στο σκορ (12:14), προτού δώσουν τις δικές τους απαντήσεις οι Μονεγάσκοι. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να έχει το προβάδισμα (18:21).

Εν συνεχεία, η Φενέρμπαχτσε συνέχισε στο ίδιο… μοτίβο και ανέβασε περαιτέρω τον δείκτη του σκορ, παίρνοντας διαφορά διψήφιου αριθμού (18:28). Οι Τούρκοι έτρεξαν, ουσιαστικά, επί μέρους σκορ 9-0, προτού η Μονακό πετύχει τους πρώτους της πόντους στην αναμέτρηση (20:28). Το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς δεν άφησε τη διαφορά να φτάσει σε μεγαλύτερα ύψη και μείωσε στο τρίποντο (27:30). Η τουρκική ομάδα έπαιρνε συνεχώς πιο ευρύ προβάδισμα, αλλά οι Μονεγάσκοι απαντούσαν (33:35), προτού φτάσει εκ νέου στο +7 (33:40). Η Φενέρμπαχτσε κράτησε το εν λόγω προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45:38 υπέρ της.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στο +9 (38:47) και συνέχισαν να διατηρούν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Οι Μονεγάσκοι αδυνατούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά και η Φενέρμπαχτσε έφτασε στο +13 (43:56). Οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους 9 πόντους (50-59), αλλά το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη φόρτσαρε ξανά και… χτύπησε ανελέητα τη Μονακό, διαμορφώνοντας το 52:70, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Τούρκοι δεν έβαλαν… φρένο στο παιχνίδι τους και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 79:60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μονακό άφησε τη Φενέρμπαχτσε για δύο λεπτά δίχως πόντο και μείωσε στους 14 (65:79). Οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα… όπλα, όντας.  αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τις πιθανότητές τους για ανατροπή στο σκορ. Το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς έριξε τη διαφορά στους 12 πόντους (71:83), η οποία έμεινε και στην ολοκλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών (75:87). Οι Μονεγάσκοι κράτησαν ξανά δίχως σκορ τους Τούρκους και μείωσαν στο -6 (81:87), τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το παιχνίδι μετατράπηκε εκ νέου σε ντέρμπι, αλλά η Φενέρμπαχτσε άντεξε στο τέλος και πήρε τη νίκη με 96:93.

Τα δεκάλεπτα: 18:21, 38:45, 60:79, 93:96.

O MVP:

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, αναδείχθηκε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος συνέβαλλε σημαντικά για τη νίκη της ομάδας του. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας διεθνής γκαρντ, σημείωσε 15 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ στην αναμέτρηση.//