Άντεξε στην πίεση του Περιστερίου η ΑΕΚ (Highlights)

Η «Βασίλισσα» δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε με 78-72, εξασφαλίζοντας έτσι την τέταρτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, η «Ένωση» ήταν αυτή που κατάφερε να «χαμογελάσει» στο τέλος και να πανηγυρίσει τη νίκη. Με αυτό το θετικό αποτέλεσμα, ο «Δικέφαλος» ανέβηκε στο 13-10, «κλειδώνοντας» την τέταρτη θέση, ενώ από την άλλη μεριά, το Περιστέρι έπεσε στο 9-14 και συνεχίζει να παλεύει για μια θέση που οδηγεί στα Πλέι-οφ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ «ζεστά» στην αναμέτρηση, παίρνοντας σύντομα ένα προβάδισμα 8 πόντων (10-2). Το Περιστέρι αντέδρασε γρήγορα, βρίσκοντας λύσεις από το περιφερειακό σουτ των Μωραΐτη και Πέτεγουεϊ. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου έτρεξαν ένα μικρό σερί 4-0 και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 3 (20-17).

Η Ένωση άρχισε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ίδιο ρυθμό που άρχισε και το πρώτο. Ένα καλάθι του Μαυροειδή και ένα τρίποντο του Ανγκόλα έδωσαν ξανά προβάδισμα «ασφαλείας» στους γηπεδούχους. Ο «Δικέφαλος» διατηρούσε συνεχώς το σκορ πάνω από διψήφια διαφορά και μάλιστα ο Κολόμ με τρίποντο «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +15 (37-22) λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Σαλούστρος με προσωπική ενέργεια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει στους 13 (42-29) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτόν τον τρόπο.

Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς άρχισαν με εμφανή σημάδια βελτίωσης το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. Ένα καλάθι από τον Χρηστίδη έδωσε τη δυνατότητα στο Περιστέρι να μειώσει ξανά κάτω από 10 πόντους τη διαφορά (49-41, 25′). Στη συνέχεια, η ομάδα των «Δυτικών Προαστίων» έτρεξε ένα σερί 9-0 με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Μωραΐτη και Γκίελο, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στο καλάθι (52-50, 27′). Ο Πέτεγουεϊ συνέχισε στο «χορό των τριπόντων», ισοφαρίζοντας το ματς για πρώτη φορά (55-55, 28). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να προηγείται με 59-55 χάρη σε προσπάθεια του Φλιώνη.

Η «Βασίλισσα» άρχισε πιο δυναμικά και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με ένα τρίποντο του Ράουτινς και δυο βολές του Μαυροειδή, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 9 πόντους (64-55). Το Περιστέρι όμως με μια συνεχόμενη πίεση στα τέσσερα τέταρτα του γηπέδου, έκανε και πάλι το ματς ντέρμπι. Ένα τρίποντο του Γκίελο περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος έφερε τη διαφορά και πάλι στους 3 πόντους (70-67). Ο Κολόμ βρήκε τη λύση με ένα δίποντο, ωστόσο ο Γκίελο ευστόχησε ξανά πίσω από τα 6,75 μέτρα κρατώντας ζωντανό το Περιστέρι. Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι ο Κολόμ με δύο εύστοχες βολές «κλείδωσαν» τη νίκη με 78-72.

Στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ, ενώ το Περιστέρι θα φιλοξενήσει το Λαύριο, σε ένα σημαντικό παιχνίδι για την είσοδό του στην τελική οκτάδα.

Ο MVP

Ο Ίαν Χάμερ ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές σήμερα, καθώς είχε 18 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα 4/4 βολές, ενώ πρόσθεσε και 9 ριμπάουντ στον «καμβά» του «αγγίζοντας» το double-double.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μαλαμάς, Λόρτος

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 21 (2), Ράουτινς 7 (2), Ανγκόλα 10 (1), Κουζέλογλου 9, Χάμερ 18 (2), Λάνγκφορντ, Φλιώνης 5, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (2), Μωραΐτης 16 (3), Γκίελο 15 (4), Χρηστίδης 13, Γκρέι 2, Μπιλάλης 8 (1), Κόζι 2, Αγκμπελέσε 6, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος.