Ανώτερη η Τουρκ πέρασε από την Πάτρα

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 98-83 από την Τουρκ Τέλεκομ, με τους παίκτες του Τσαν να έχουν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και να βρίσκουν λύσεις τόσο κοντό όσο και μακριά από το καλάθι των Πατρινών.

Ο Προμηθέας Πατρών ηττήθηκε με 98-83 από την Τουρκ Τέλεκομ, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα και έπεσε από την πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-2. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Τσαν ανέβηκε στην κορυφή και στο 5-1. Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Μάκη Γιατρά στον πάγκο των Πατρινών, καθώς αποχωρεί για προσωπικούς λόγους από την ομάδα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Μπουτίλ να ακολουθεί με 24 και τον Τζόουνς να προσθέτει 14. Από τους γηπεδούχους, διασώθηκαν οι Γιανγκ και Κουλμπόκα, με 30 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με σκορ εκατέρωθεν από τις ομάδες στα πρώτα δύο λεπτά, όμως άμεσα η Τουρκ Τέλεκομ άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, με τον Τζέριαν Γκραντ να έχει 8 πόντους (5-13 στο 3′). Το time-out του Γιατρά δε βοήθησε αρχικά τους αθλητές του, με τη διαφορά να φτάνει και στο +13 (9-22 στο 7′) και τον Προμηθέα να αδυνατεί να βρει λύσεις επιθετικά, τις οποίες όμως έδωσαν ο Κουλμπόκα με τον Σίμπσον, ευστοχόντας και σε διαδοχικά τρίποντα, που κατέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, με την περίοδο να κλείνει στο 17-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν και έτρεξαν σερί 7-0 στα δύο πρώτα λεπτά, με τον Τανούλη να κερδίζει αθλητικό φάουλ (24-27 στο 12′). Οι παίκτες της Τουρκ έβρισκαν δυσκολότερα το διάδρομο προς το καλάθι του Προμηθέα, με αποτέλεσμα να έχει σκοράρει μόλις 8 πόντους στα μέσα του δεκαλέπτου και η ομάδα του Γιατρά είχε μειώσει στο τρίποντο (32-35 στο 15′). Οι Τούρκοι άρχισαν να βρίσκουν εκ νέου σκορ, με τον Προμηθέα όμως να έχει βελτιώσει την άμυνά του και να δέχεται δέκα λιγότερους πόντους, απ’ ότι στην πρώτη περίοδο. Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-44.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα και έτρεξε επιμέρους 10-4 στα πρώτα τρία λεπτά, με τους Γιανγκ και Σίμπσον να βγαίνουν μπροστά και να εκτελούν από την περιφέρεια (46-48 στο 23′). Ερντέν και Μπούτιλ ανέβασαν την απόδοσή τους, η Τουρκ έβγαλε δύο συνεχόμενες άμυνες και εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και έτρεξε δικό της σερί 10-2, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στους δέκα πόντους (48-58 στο 25′). Νέο ξέσπασμα του Προμηθέα, με τους Γιανγκ και Κάουαν να ευστοχούν από τα 6,75 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 63-69.

Στη τελευταία περίοδο οι ομάδες σκόραραν σε εκατέρωθεν επιθέσεις, με τον Προμηθέα να μένει κοντά στο σκορ (67-73 στο 33′). Με νέο επιθετικό της κρεσέντο, η Τουρκ βρήκε σκορ και από την περιφέρεια και εκτόξευσε εκ νέου τη διαφορά στο +11 (69-80 στο 36′). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την επιθετική τους ενέργεια και ευστοχία μέχρι το τέλος, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 98-83 και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου.