Άνοιξε… λογαριασμό στην Ευρωλίγκα ο Ερυθρός Αστέρας

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Γιοβάνοβιτς πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου στη μάχη των ουραγών στο “Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χολ” με 78-72.

Με τους Μπεν Μπέντιλ και Λούκα Βιλντόσα να ξεχωρίζουν, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν ένα ματς που παρά τη σημαντική διαφορά που υπήρχε, είχε μεγάλη ένταση. Με αυτόν τον τρόπο, οι Σέρβοι “έσπασαν το ρόδι” και πλέον έχουν ρεκόρ 1-4, ενώ η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έμεινε στην τελευταία θέση με 0-5.

Το ξεκίνημα ήταν… εκρηκτικό για τους γηπεδούχους. Μπέντιλ, Βιλντόσα και Ντόμπριτς ευστόχησαν σε συνεχόμενα τρίποντα φτάνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (23-8) σε μόλις έξι λεπτά. Η εικόνα άλλαξε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γουίνστον και Χάρις να κυριαρχούν στο επιθετικό κομμάτι για τη Μπάγερν. Με ένα επί μέρους σκορ 18-6, οι Βαυαροί κατάφεραν να προηγηθούν (36-34) λίγο πριν το ημίχρονο. Το ματς πλέον έγινε ντέρμπι και ο Νέντοβιτς βοήθησε στο φινάλε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (44-43).

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο μισό. Βέβαια, οι παίκτες του Τρινκιέρι συνέχισαν να βρίσκονται… κοντά στο σκορ. Αυτό συνέβαινε κυρίως λόγω της ευστοχίας έξω από τα 6.75μ., κάτι που ο Αστέρας δεν είχε για αρκετή ώρα. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου αυτό άλλαξε, με τους Σέρβους να σκοράρουν και σουτ τριών πόντων. Παράλληλα, “σκλήρυναν” και την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο +13 (70-57) με επτά λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα. Τρία λεπτά πριν τη λήξη, η Μπάγερν επιχείρησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή αλλά έμεινε στου δρόμου τα μισά. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς “άντεξαν” και πήραν τη νίκη με 78-72.

Ο MVP

Ο Μπεν Μπέντιλ ήταν για άλλη μια φορά ο κορυφαίος της ομάδας του και αναδείχθηκε πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Ο Γκανέζος φόργουορντ/σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 44-43, 65-57, 78-72

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόσα 20 (1/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μάρτιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 12 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Ιβάνοβιτς, Νέντοβιτς 11 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 6, Μπέντιλ 12 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 6 (2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουόλντεν 6 (1), Γουίνστον 18 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές), Μπόνγκα, Γιάραμαζ 4, Λούτζιτς 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Ομπστ, Τσίπσερ 6 (2), Βίμπεργκ, Χάρις 10 (2/2 δίποντα, 6/7 βολές), Ρούμπιτ 8 (2/7 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκιλέσπι 2