Ανεβάζει… στροφές η Εφές

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, η ομάδα του Ερντέμ Τσαν διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 98-74 και συνέχισε το νικηφόρο σερί της, μετά τη νίκη επί της Βίρτους.

O αγώνας

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και την Εφές να προηγείται με 8-5. Τόμπσον, Μπράιαντ και Μπομπουά, σκόραραν για το 14-11 των Τούρκων στο 7′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με πόντους των Κλάιμπερν και Οτούρου για το 18-13.

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Η Εφές βρήκε λύσεις με τους Οτούρου και Ντάουμ για το 24-15. Η Μπαρτσελόνα όμως αντέδρασε. Με ένα επιμέρους 16-5 κατάφερε να προσπεράσει στο 5′ 31-29, με πρωταγωνιστές τους Ερνάνγκομεθ και Γιοκουμπάιτις. Στην εξίσωση για την Εφές μπήκαν οι Οτούρου, Λάρκιν και Μπράιαντ και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο συν 3, 42-39.

Κρατώντας τα ηνία, μπήκε η Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Μπομπουά και Μπράιαντ, να σκοράρουν, προηγήθηκε με 59-53, διευρύνοντας την διαφορά της. Οι Τούρκοι δεν σταμάτησαν εκεί. Βρίσκοντας φρενήρη ρυθμό στην επίθεση, πήραν διψήφιο προβάδισμα, 70-58 στο 29′. Το μόνο που κατάφερε η Μπαρτσελόνα, ήταν να μειώσει σε 70-62, αλλά και πάλι η ομάδα του Τσαν με σερί διαμόρφωσε το 72-60 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

H Εφές όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και καλύτερη. Λάρκιν, Γουίλις και Πλάις, σκόραραν κατά ριπάς και η ομάδα του Τσαν εκτόξευσε την διαφορά στους 22 πόντους, 91-69 στο 35′. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν προβλήματα να κρατήσουν το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη με 98-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 42-39, 72-60, 98-74

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 5 (3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπομπούα 21 (4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράιαντ 6 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ονσέλ, Κλάιμπερν 5 (3 ριμπάουντ), Τόμπσον 7 (1), Πλάις 17 (7 ριμπάουντ), Οτούρου 16 (6 ριμπάουντ) , Ντάουμ 3 (1) , Γουίλις 6 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 2

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2 , Βέσελι 6, Μπριθουέλα 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουμτ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 14 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σατοράνσκι 3 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ερνανγκόμεθ 18 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Πάρκερ 8 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Γιοκουμπάιτις 14 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πάρα