Άνετος και… στη Γαλλία ο Προμηθέας

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε της Λε Μαν με 78-68, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας ταξίδεψε στην Γαλλία με στόχο να πάρει το “ρόζ φύλλο” και να πάρει το πλεονέκτημα στην σειρά των αγώνων κόντρα στην Λε Μαν, με τη πρώτη περίοδο να πηγαίνει στα χέρια της ομάδας από την Αχαΐα, κάνοντας καλή δουλειά στα ριμπάουντ. Το προβάδισμα της ομάδας του Προμηθέα ήταν στους επτά πόντους (21-14), βάζοντας βάσεις για την συνέχεια της αναμέτρησης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν καλοί, δεν ακολούθησαν το ρυθμό της Ελληνικής ομάδας με το προβάδισμα της  να είναι στο +9 με την μέγιστη τιμή της να φτάνει μέχρι και τους 16 πόντους. Το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 39-30, με το δεύτερο μέρος να έχει αρκετό δρόμο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έφτασαν την μέγιστη διαφορά τους στην αναμέτρηση με ωραίο μπάσκετ και τον Χέιλ να κάνει τρομερά πράγματα μέσα στις γραμμές του παρκέ. Ο Ναρασέ ήταν αυτός που κρατούσε τους Γάλλους στο παιχνίδι, με δεδομένη την απίστευτη ευστοχία των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +17, με τρομερή απόδοση από τους παίκτες του Έλληνα τεχνικού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έριξαν την απόδοση τους, με τους γηπεδούχους να κάνουν τα πάντα σωστά, φτάνοντας μια ανάσα από την ανατροπή με το σκορ να φτάνει ακόμα και στο 70-68. Η ομάδα από την Αχαΐα πήρε την νίκη με τελικό σκορ 78-68, κάνοντας ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-39, 45-62, 68-78

ΛΕ ΜΑΝ (Ντελόρ): Χάτζινς 14 (4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούις 8 (2), Μαβούγκμπε, Ναράς 17 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Εντογέ 9 (4/7 δίποντα), Ντελόνεϊ 6 (1), Τζόουνς 8 (2/10 σουτ), Σβαρτς 6 (1/9 σουτ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι (5 ριμπάουντ), Χέιλ 25 (5/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Τζόουνς 10 (4/5 δίποντα), Κόνιαρης 9 (3), Ρέινολντς 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Κάουαν 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ετσενίκε 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στίβενς 4//ΓΡ.