Άνετος και ωραίος ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί επικράτησαν, της Σλασκ Βρότσλαβ παίρνοντας τη νίκη με 90-66 για την 14η αγωνιστική του Euro Cup, με ρεκόρ 9-5 έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας τη νίκη με 90-66 κόντρα στη Σλασκ Βρότσλαβ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Euro Cup.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα το 7:0 και να παίρνουν προβάδισμα από νωρίς με 5 πόντους. Οι “φιλοξενούμενοι” ΄στη συνέχεια όμως με 13-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10 πόντους στο 9-19. Ο Τζο Τόμασον, πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους για τον Προμηθέα, όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη Σλασκ στο +9. Στη δεύτερη περίοδο, οι Πατρινοί μπήκαν πιο δυνατά και ξαναπήραν τα ινία της αναμέτρησης με ένα επιμέρους 13-2. Ο Τζο Τόμασον προσέφερε τα μέγιστα στην επιστροφή της ομάδας του από το -16 έχοντας 20 πόντους ήδη στη δεύτερη περίοδο με τον Προμηθέα να προηγείται 43-41.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, μέχρι που ο Προμηθέας έκανε ένα επιμέρους 6-0 για το 52-44. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν ρυθμό και μείωσαν για να επιστρέψει η ομάδα της Πάτρας και με ένα τρίποντο και ένα δίποντο να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 και να τη διατηρεί έως το τέλος της περιχόδου που ανέβηκε στο +13. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά τους και με ένα 13-2 κλείδωσαν τη νίκη κόντρα στη Σλασκ που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει.