Ανέτοιμη ΑΕΚ, ηττήθηκε από την Κλουζ

Η “Ένωση” δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κλουζ και γνώρισε την ήττα με 69-67. Αύριο στις 15:00, θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού Περιστέρι – ΠΑΟΚ.

Στην πρεμιέρα του τουρνουά για τη μνήμη του “Νίκου Φάσουρα”, η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην ρουμανική ομάδα γνωρίζοντας την ήττα με 69-67. Η “Ένωση” έδειξε φανερά ανέτοιμη και σε συνδυασμό με τις πολλές απουσίες που είχε (Μάντσεν, Μίτσελ, ΜακΓκρίφ) δεν κατάφερε μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να χαμογελάσει στο τέλος.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην επίθεση. Στο 5΄η ΑΕΚ, με ένα γκολ – φάουλ του Φιλιππάκου προηγήθηκε με 13-10. Ωστόσο οι Ρουμάνοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 12-0 προηγήθηκαν με 22-13. Ένα drive του Κόνιαρη και μία βολή του Πετρόπουλου διαμόρφωσαν το 22-16 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

H κυριαρχία της Κλουζ συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Πέτροβιτς είχε μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ, έβρισκε λύσεις και προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά, 32-18 στο 15′. Η ρουμανική ομάδα, ένιωθε πολύ άνετα στο γήπεδο, σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με 41-27.

H AEK μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 9-0 μείωσε στους 5, 41-36. Η ομάδα του Καντζούρη για 6′ δεν δέχτηκε καλάθι και μπήκε ξανά στην διεκδίκηση της νίκης. Η Κλουζ ωστόσο, βρήκε και πάλι κάποιες λύσεις και στο 30′ ήταν μπροστά στο σκορ με 55-46.

Την τελευταία της προσπάθεια για να διεκδικήσει τη νίκη έκανε η “Βασίλισσα” στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με αρκετά χαμηλό σχήμα, έβγαλε αρκετές άμυνες και κατάφερε να προηγηθεί με 60-57 στο 34′. Η Κλουζ ωστόσο, είχε και πάλι λύσεις. Με δύο τεράστια τρίποντα αλλά και δύο βολές πήρε διαφορά 6 πόντων, 66-60, 3.51′ για το τέλος του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει με 3 βολές του Φρέιζερ, αλλά ο Αμερικανός έχασε μία και το σκορ έγινε 67-66, 8,4”. Η Κλουζ ήταν ψύχραιμη στο φινάλε και επικράτησε με 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 27-41, 46-55, 67-69

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 2, Φρέιζερ 10 (4 ασίστ), Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος 2, Φιλιππάκος 8, Περσίδης 13 (6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 8 (5 ριμπάουντ), Παπαδάκης 8, Ουίλιαμς 9 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5.

Κλουζ (Σιλβάσαν): Λαπουστ, Σάντερς 17, Κουτί 7, Ροσνάφσκι, Τέιλορ 4, Στιπάνοβιτς 11, Μπίρτσεβιτς 5, Κέιτ 7, Μέιντλ, Ρίτσαρντ 18.