Άνετη νίκη για την Εθνική Παίδων

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα της U16 επικράτησε εύκολα με 75-58 της Κροατίας, στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό παιχνίδι στο “Αλεξάνδρειο Μέλαθρο” της χώρας από τη νοτιοανατολική Ευρώπη.

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Εθνική Παίδων πήρε τη νίκη κόντρα στην Κροατία με 75-58 και βάζει… πλώρη για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16, το οποίο θα διεξαχθεί το διάστημα 12-20 Αυγούστου στα Σκόπια.

Η ελληνική ομάδα είχε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 13-5, αλλά οι Κροάτες βρήκαν αντίδραση και με ένα σερί 9-0, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (14-13). Το υψηλό ποσοστό στα τρίποντα, για ακόμη μία φορά, βοήθησε την Εθνική ομάδα να δημιουργήσει διψήφια διαφορά εν συνεχεία και να κλείσει την πρώτη περίοδο, ούσα μπροστά στο σκορ με 25-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε συντήρηση του σκορ, ενώ στην τρίτη περίοδο, οι Κροάτες άσκησαν επιπλέον πίεση για να κυνηγήσουν το ματς. Η “γαλανόλευκη”, όμως, κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε ασφαλές επίπεδο (51-41) και με ένα σερί 10-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη με το τελικό 75-58.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Ι., Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 25-15, 41-32, 58-48, 75-58

Ελλάδα (Ζιάγκος): Σοϊλεμετζίδης 10(1), Μαραγκουδάκης 3, Λιοτόπουλος 2, Σπάρταλης 8, Ροζακέας 10(2), Τσαχτσίρας 4(1), Επαμεινώνδας 2, Αμπόσι 7(1), Αδαμόπουλος, Αβδάλας 15(2), Κομνιανίδης 1, Πατρίκης 2, Χαβούτσας 6, Γκόλαντας 5(1).