Άνετα το 2-0 η Φενέρμπαχτσε

Μακριά από τον καλό της εαυτό ήταν και σήμερα η Αναντολού Εφές, η οποία γνώρισε την ήττα με
93-78 από τη Φενέρ, που βρίσκεται μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Φενέρμπαχτσε έκανε “περίπατο” στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος και επιβλήθηκε της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Εφές, με 93-78, κάνοντας έτσι το 2-0. Πλέον, η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς απέχει μόλις μια νίκη από τον τίτλο.

Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν έχοντας τον Βασίλιε Μίτσιτς στη σύνθεσή του, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό από την αρχή του αγώνα. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι με 18-0 στο πρώτο εξάλεπτο της δεύτερης περιόδου και με 36-12 στο σύνολό της δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην back-to-back Πρωταθλήτρια της Ευρωλίγκα.

Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, η Φενέρ είχε το “πάνω χέρι’ και κατάφερε να φτάσει σε μια άνετη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς, ο οποίος αγωνίστηκε μόλις 17 λεπτά και σημείωσε 18 πόντους.

Αξιοσημείωτη ήταν και η εμφάνιση του Γιάν Βέσελι, ο οποίος σε περίπου 20 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ σκόραρε 18 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ. Για την Εφές ξεχώρισε ο Ελάιζα Μπράιαντ, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους με 5/6 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 54-32, 74-49, 93-78

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 3 (1), Άκπιναρ, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς 17 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντουβερίογλου 2, Χάζερ 4, Ντε Κολό 16 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Χένρι 2, Γκούντουριτς 18 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Βέσελι 18 (7/10 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπούκερ 13 (1)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Σαϊμπίρ 2, Ιλιασόγλου 8 (2), Γκαζί 3 (1), Γκιουβέν 4, Τουντσέρ 12 (4), Λάρκιν 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπομπουά 3 (1/7 σουτ), Μπράιαντ 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μορμάν 1, Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 7 (2/9 σουτ).