Ανατροπή πρωτιάς για τον Προμηθέα

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, βρήκε λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκανε την ανατροπή στην Πολωνία κόντρα στην Σλασκ (78:76).

Ο Προμηθέας πέτυχε μια εκπληκτική ανατροπή στην Πολωνία και επικράτησε με 78:76 κόντρα στην Σλασκ, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να βρίσκεται πίσω στο σκορ σε όλο το παιχνίδι και με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε σε ένα σπουδαίο διπλό, αφήνοντας τους Πολωνούς χωρίς νίκη στη διοργάνωση. Στο 4:1 πλεόν οι Πατρινοί.

Ιδιαίτερα άστοχες οι ομάδες στην έναρξη του παιχνιδιού, με το σκορ να είναι στο “φτωχό” 4:2, μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Κουλμπόκα από πλευράς Προμηθέα και Μάρτιν από πλευράς Σλασκ, βρήκαν πόντους κοντά στο καλάθι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα έξι πόντων στο 7′ (11:5). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 18:14, με τους Πατρινούς να βρίσκουν λύσεις και από τα 6,75.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια ποσοστά, με τον Προμηθέα να έχει μπει χωρίς καθαρό μυαλό (24:14 στο 12′). Το time-out του Μάκη Γιατρά ξύπνησε τους παίκτες του, με τον Κουλμπόκα με συνεχόμενους πόντους να μειώνει στο καλάθι (26:24 στο 14′). Ο Προμηθέας συνέχισε να βρίσκει εύκολους πόντους και πέρασε και μπροστά στο σκορ (28:29), πριν οι γηπεδούχοι ανακτήσουν τα ηνία και το ημίχρονο έκλεισε στο +9 για την Σλασκ (42:33).

Στην επανάληψη οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Τανούλη να μπαίνει δυναμικά στις φάσεις και να έχει φτάσει τους 7 πόντους, με τον Γιανγκ να ακολουθεί και τον Προμηθέα να μειώνει στους 5 πόντους (49:44 στο 23′). Οι Πατρινοί προσπαθούσαν να μειώσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, όμως έπεφταν συνεχώς σε τείχος, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 62:50.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Γιανγκ και Κουλμπόκα να μειώνουν για τον Προμηθέα, που όμως αναζητούσε περισσότερες λύσεις και στο αμυντικό κομμάτι (66:61 στο 33′). Οι παίκτες του Γιατρά συνέχισαν την αντεπίθεση και ισοφάρισαν με τον Κουλμπόκα να είναι σε εξαιρετικό βράδυ (70:70 στο 36′). Δυο συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό από Γιανγκ και στη τελευταία επίθεση από τον Κάουαν χάρισαν μια σπουδαία ανατροπή στους Πατρινούς για το 76:78.

O MVP: Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα ήταν ο κορυφαίος του παιχνιδιού, με τον Λιθουανό να πετυχαίνει double-double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 18:14, 42:33, 62:50, 76:78.//