Ανατροπή και νίκη οι κορασίδες | Με Ουγγαρία για την πέμπτη θέση

Η Εθνική Ομάδα μπάσκετ U16 άλλαξε την αρχική κακή της εικόνα και ανέτρεψε ένα παιχνίδι που πήγε να χαθεί πριν καν αρχίσει, επικρατώντας με 61-57 της αντίστοιχης του Βελγίου.

Σημαντική νίκη για την Ελλάδα, σε ότι αφορά την κατάταξη των θέσεων 5 έως 8 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπάσκετ, που διεξάγεται στην Πορτογαλία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των αντιπάλων του (19-14), τα σημαντικά περισσότερα κλεψίματα (4-10) και τα πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο (33-42%). Για τη θέση «5» οι κορασίδες θα αντιμετωπίσουν την Ουγγαρία.

Κορυφαίες για την Εθνική μας ομάδα οι Στολίγκα και Χατίρα με 11 και 9 πόντους αντίστοιχα, με τη δεύτερη να κάνει και εκπληκτική δουλειά σε ριμπάουντ και ασίστ. Από το Βέλγιο ξεχώρισε η Μπρούιντονξ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά δεν είχε συμπαραστάτριες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική μας ομάδα ήταν ιδιαίτερα άστοχη και επέτρεψε εύκολους πόντους στις αντιπάλους τους, δίνοντάς τους μάλιστα και διαφορά 9 πόντων δύο φορές για να κλείσουν την περίοδο στο 17-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τα κλεψίματα να διαδέχονται το ένα το άλλο, οι κορασίδες μπόρεσαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά και μάλιστα πέρασαν και μπροστά στο σκορ (23-22). Στη συνέχεια οι Βελγίδες έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα για να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26-23.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και βελτίωσαν τα ποσοστά τους εντός πεδιάς, με την Μπρούιντονξ να ηγείται της επίθεσης του Βελγίου (22π./7ρ.). Για την Ελλάδα, αυτή που ξεχώρισε ήταν η Χατίρα (9./9ρ./6.α/4κλ./2μπλοκ) η οποία κράτησε την Εθνική Ομάδα στο κόλπο, με το 43-43 να είναι το σκορ δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε τη διαφορά και στο +7 (55-48 στο 35′), με το Βέλγιο να πιέζει στη ρακέτα μας, καθώς στο τρίποντο είχε κακά ποσοστά, και να ισοφαρίζει ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Στο τέλος, όμως, οι Ελληνίδες ήταν πιο εύστοχες στις βολές και κάπως έτσι πήραν μία σημαντική νίκη με το τελικό 61-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 26-23, 43-43, 57-61.