Ανατροπή και νίκη για την Εθνική Νέων

Η Εθνική Νέων Ανδρών συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και επικράτησε με 62-61 της Πολωνίας στον τέταρτο αγώνα προετοιμασίας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20.

Η “γαλανόλευκη” παρά το γεγονός πως άρχισε δυναμικά σήμερα την αναμέτρηση, πραγματοποίησε κακή τρίτη περίοδο και βρέθηκε να χάνει πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ματς μέχρι και με 10 πόντους διαφορά.

Στο τέλος όμως μίλησε η ψυχραιμία και η “ψυχή” των νέων του Μάκη Γιατρά και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε στην ολική ανατροπή και τη νίκη έχοντας ως κορυφαίο παίκτη της τον Λευτέρη Μαντζούκα του Παναθηναϊκού, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους.

Ο Καλόγηρος με σουτ τριών πόντων μείωσε σε  59-61 περίπου ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, ο Βησσαρίου ήταν εκεί για το 60-61 και στο τέλος με τον Νετζήπογλου να δίνει ξανά σκοράρει, η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα και τη νίκη με 62-61.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Μάκης Γιατράς, χρησιμοποίησε και πάλι όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, μοιράζοντας το χρόνο. Επόμενο τεστ είναι στις 29 Ιουνίου, στην Πάτρα, απέναντι στην ομάδα του Ουαϊόμινγκ.

*Βασίλης Τόλιας και Μάριος Γιώτης αποχαιρέτησαν την ομάδα μετά το τέλος της αναμέτρησης με το “ευχαριστώ” όλων για την πολύτιμη βοήθειά τους όλο το διάστημα της προετοιμασίας.

Δεκάλεπτα: 18-14, 38-31, 42-48, 62-61

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαϊδης 1, Κολοβέρος 6, Μπαζίνας, Φίλλιος 3 (1), Οικονομόπουλος 4, Νετζήπογλου 5, Βησσαρίου 3 (1), Κωστόπουλος, Τόλιας 3 (1), Μαντζούκας 11, Καλημέρης 2, Καλόγηρος 5 (1), Τσάμης 4, Κουρουπάκης 6, Γιώτης, Τανούλης 4