Επιστροφή στα πάτρια εδάφη για τον 31χρονο σούτινγκ γκαρντ, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο διάρκειας δύο μηνών με την ομάδα της Λιουμπλιάνας, που επισημοποίησε την απόκτησή του.
Έπειτα από μία τριετία στη Βαλένθια, ο Κλέμεν Πρέπελιτς αποχώρησε από τον ισπανικό σύλλογο, αλλά δεν κατάφερε να βρει άμεσα τον επόμενο σταθμό της καριέρας του, παρά την παρουσία του στο Mundobasket 2023 με την Σλοβενία.
Έτσι, ο έμπειρος σουτέρ αποφάσισε να υπογράψει στην ομάδα της πατρίδας του, την Τσεντεβίτα Ολίμπια, που αγωνίζεται στο Eurocup και την Αδριατική Λίγκα. Το συμβόλαιό του θα έχει διάρκεια δύο μήνες.//ΜΠ.
Pred nadaljevanjem sezone smo se okrepili s slovenskim reprezentantom, Klemnom Prepeličem!@prle_10, dobrodošel (nazaj) v Ljubljani! 💚🧡#ZmajevaDruzina pic.twitter.com/joanTNWeLp
— Cedevita Olimpija Ljubljana (@KKCedOL) October 23, 2023