Αλύγιστη και χωρίς τον Γιάννη η Εθνική (video)

Με 3/3 νίκες ολοκλήρωσε το τουρνουά “Ακρόπολις” η Ελλάδα, αφού στο τελευταίο της παιχνίδι επικράτησε με 89-80 της Τουρκίας.

Παρόλο που αγωνίστηκε χωρίς τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Ιωάννη Παπαπέτρου και Γιώργο Παπαγιάννη, η Ελλάδα μπροστά σε 18.000 κόσμο κέρδισε την πάνοπλη Τουρκία, δείχνοντας έτοιμη για τα επίσημα παιχνίδια που έρχονται αλλά και το Ευρωμπάσκετ.

Το ματς

Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει μαγικά πράγματα στο παρκέ η Εθνική ομάδα μπήκε στο ματς πατώντας το γκάζι και προηγήθηκε με 13-4 αρκετά νωρίς στο παιχνίδι. Η Τουρκία, βρήκε σκορ με τους Κορκμάζ και Οσμάν μειώνοντας στους 2, 15-13. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, με Αγραβάνη και Κώστα Αντετοκούνμπο πήρε και πάλι μία καλή διαφορά με το buzzer beater του Κώστα Παπανικολάου να διαμορφώνει το 22-15 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά με την Τουρκία να μετατρέπει το 22-15 σε 29-34 μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά, με τους Κορκμάζ και Σενγκούν να ηγούνται επιθετικά. Η “Επίσημη Αγαπημένη” αντέδρασε και με ένα 7-0 σερί προηγήθηκε με 36-34 στο 17′. Δύο άμεσα τρίποντα (ένα του Κορκμάζ και ένα του Κασελάκη) έκαναν το 42-40 για την Ελλάδα ένα λεπτό για το ημίχρονο. Στα αποδυτήρια η Τουρκία πήγε προηγούμενη με 43-42.

Όπως και στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η Εθνική μπήκε φουριόζα στο παρκέ. Με τους Παπανικολάου και Ντόρσεϊ να “πυροβολούν” από την περίμετρο η Ελλάδα πήρε τα ηνία και προηγήθηκε με 51-47 στο 23′. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι – χέρι στο σκορ. Στο 26′ και με το σκορ στο 56-54 αποβλήθηκε ο Εργκίν Αταμάν, δεχόμενος δεύτερη τεχνική ποινή. Δεν έφυγε από το γήπεδο, αλλά κάθισε στην άλλη άκρη του πάγκου. Η αποβολή αυτή έκανε καλό στην Τουρκία, η οποία κατάφερε να ανακτήσει και πάλι το προβάδισμα και να προηγηθεί με 7 πόντους, 66-59 με τρίποντο του Οσμάν 1,20΄για το δεκάλεπτο. H περίοδος βρήκε τους Τούρκους στο συν 6, 69-63.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Κασελάκη που μείωσε στους 3, 69-66 αλλά η απάντηση του Κορκμάζ ήταν άμεση για το 71-66 8,10′ για το τέλος. Η Τουρκία, με τρίποντο του Μαχμούτογλου ανέβασε την διαφορά της στους 6. Η Ελλάδα όμως, με ένα 10-0 σερί πέρασε μπροστά στο σκορ 77-74 5,05′ για το τέλος. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και ήταν ο καθοριστικότερος για να πανηγυρίσει η Ελλάδα τη νίκη με 89-80.

MVP

O Κώστας Ανετοκούνμπο έκανε την διαφορά με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-43, 66-69, 89-80

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Αγραβάνης 4 (5 ριμπάουντ), Καλάθης 6 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μποχωρίδης, Παπανικολάου 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου, Αντετοκούνμπο Κ. 19 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Κασελάκξης 8 (2), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Λάρκιν 2 (1/5 σουτ, 6 ασίστ), Χαζέρ 10 (2), Μπιτίμ 2, Οσμάν 17 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Καμπατζά, Τουντσέρ, Σανλί 3 (1), Κορκμάζ 22 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Σενγκούν 10 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Οσμάνι 4.