Άλωσε το Βελιγράδι η Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι Μαδριλένοι ανέβασαν στροφές στην τέταρτη περίοδο, επιβλήθηκαν με 59-79 του Ερυθρού Αστέρα και πήραν τη δεύτερη διαδοχική νίκη στη Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπορεί να επέστρεψε από το -14 της δεύτερης περιόδου, αλλά κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από την έδρα του. Κορυφαίος για τους Μαδριλένους ο Ντζάναν Μούσα με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Έντι Ταβάρες έκανε double-double, μετρώντας 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Σέρβους, ξεχώρισε ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που μέτρησε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά και ο Φίλιπ Πετρούσεφ με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν με ιδανικό τρόπο στην αναμέτρηση, έχοντας για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ταβάρες. Η ομάδα του Τσους Ματέο απέκτησε προβάδισμα επτά πόντων (7-12), βρίσκοντας καθοριστικές λύσεις από τα χέρια του 30χρονου ψηλού. Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Νεμάνια Νέντοβιτς και 2/2 βολές το ίδιου, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στον πόντο (13-14), αλλά οι “μερένγκες” κυριάρχησαν ξανά στην επιθετική πλευρά του παρκέ, έφτασαν στο +9, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 16-25.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (17-28), χάρη σε τρίποντο του Γιουλ και εν συνεχεία την έφτασε έως και τους 14 πόντους, με δίποντο του Μούσα. Οι Νέντοβιτς και Κούζμιτς πέτυχαν σημαντικά καλάθια, που μείωσαν τη διαφορά και επανάφεραν τους Σέρβους μέσα στο παιχνίδι (27-34). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έτρεξε ουσιαστικά επί μέρους 9-0, που “έσπασε” από το δίποντο του Γιαμπουσέλε, προτού διαμορφωθεί το 32-36, από τρίποντο του Πετρούσεφ. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων παρέμεινε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 34-38 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, ο Ερυθρός εμφανίστηκε αποφασισμένος να… κυνηγήσει την ανατροπή. Το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατάφερε να κρατήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης, δίχως σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά (!) στην τρίτη περίοδο και παράλληλα πέρασε μπροστά στο σκορ, διαμορφώνοντας διαφορά τεσσάρων πόντων (42-38). Ένα τρίποντο του Κορνελί, έδωσε σημαντική… ανάσα στους Μαδριλένους (42-41), προτού μεγαλώσει η διαφορά, αλλά ο Πετρούσεφ είχε έτοιμη την απάντησή του (45-41). Το ματς μετατράπηκε σε απόλυτο ντέρμπι, καθώς η Ρεάλ ισοφάρισε (47-47) και εν συνεχεία το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς. Οι “μερένγκες” έτρεξαν επί μέρους 8-0 και απέκτησαν διαφορά οκτώ πόντων (49-57), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με καλάθι του Ντόμπριτς (51-57).

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με καλάθια των Γιουλ και Ταβάρες, έφτασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (51-61), βάζοντας εκ νέου με την… πλάτη στον “τοίχο” τον Ερυθρό Αστέρα. Ουσιαστικά, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μείνουν χωρίς σκορ για περίπου τρία λεπτά και η Ρεάλ ήλεγχε πλήρως την τέταρτη περίοδο. Με επιπρόσθετες λύσεις από τους Κορνελί και Ταβάρες, η ομάδα του Τσους Ματέο έφτασε στο +15 (51-66), προτού καλέσει τάιμ άουτ ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Με την εκ νέου επιστροφή στο παρκέ, ο Μούσα “πλήγωσε” κι άλλο τους Σέρβους, ευστοχώντας σε τρίποντο για το 51-69. Ο Ερυθρός πέτυχε το πρώτο του καλάθι στην τέταρτη περίοδο μετά από περίπου έξι λεπτά και η Ρεάλ συνέχισε να κάνει… πάρτι στην επιθετική πλευρά του παρκέ (53-71). Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 59-79 και έφυγαν με σημαντικό διπλό από το Βελιγράδι.

O MVP

Ο Έντι Ταβάρες αποτέλεσε τον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα, συγκεντρώνοντας 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο υψηλόσωμος σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καθοριστικός τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στα ριμπάουντ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ.//

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 34-38, 51-57, 59-79.