Άλωσε την… Πόλη η Μπασκόνια

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν εντυπωσιακή στην Τουρκία απέναντι στην Εφές, επικρατώντας με 87-80 μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στην Euroleague. Στο 9-7 ρεκόρ οι Βάσκοι, στο 7-9 οι Τούρκοι.

Για τη 16η αγωνιστική της Euroleague, η Αναντολού Εφές υποδέχτηκε στην Κωνσταντινούπολη τη Μπασκόνια. Έπειτα από ένα σπουδαίο ματς όπου αμφότεροι πήγαιναν χέρι-χέρι, οι Βάσκοι βρήκαν λύσεις στην τελευταία περίοδο, σημείωσαν 30 πόντους και τελικά επικράτησαν 87-80 της Εφές. Κορυφαίος για τους νικητές σε ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ, ο οποίος είχε 28 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους Τούρκους πάλεψε ο Σέιν Λάρκιν με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η αναμέτρηση ήταν κλειστή στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισοπαλία (36-36) έχοντας έρθει ισόπαλες στα επιμέρους σκορ των δύο πρώτων δεκαλέπτων. Στο τρίτη περίοδο η Εφές έδειξε να ελέγχει το ματς παίρνοντας βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα (60-57). Στην τέταρτη περίοδο, ήρθε το καλύτερο διάστημα της Μπασκόνια στο ματς. Μονέκε και Μαρίνκοβιτς έδωσαν πνοή με τρίποντα για το 60-63, ωστόσο από εκεί και πέρα ακολούθησε η ραψωδία του Μάρκους Χάουαρντ, που έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους για το 68-76. Η Εφές δεν μπορούσε να αντιδράσει, με τους Βάσκους να φτάνουν τελικά σε μία τεράστια νίκη με 87-80.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Περάντι, Μπισουέλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 36-36, 60-57, 80-87

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 23 (5/7 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπουά 5 (1/5 τρίποντα), Μπράιαντ 8 (0/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκαζί 3, Τόμπσον 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλατζ 2, Οσμανί 8, Οτούρου 14 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντάουμ 3 (1), Ζίζιτς 2, Τζόουνς 4.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 28 (5/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Ραϊέστε, Κιόζα 2, Σεντεκέρσκις 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 14 (4/8 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 14 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ντιόπ, Κότσαρ, Μονέκε 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ).