Άλωσε την Πόλη η Μονακό

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, έβαλε… φρένο στο νικηφόρο σερί της Αναντολού Εφές, παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 80-78. Πλέον οι Γάλλοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 13-10 και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την τετράδα. Στο 9-14 οι Τούρκοι που έχασαν έδαφος για την δεκάδα.

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες είχαν συνέπεια στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι με τους Τζέιμς και Λόιντ να σκοράρουν προηγήθηκαν με 12-9 στο 5′.  Η Εφές με ένα δικό της 5-0 με τρεις πόντους του Μπομπουά και δύο του Λάρκιν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, 16-14. Το σερί των Τούρκων διευρύνθηκε με τρίποντο του Ντάριους Τόμπσον για το 19-14. Η Μονακό απάντησε με ένα δικό της 6-0 για το 20-19. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-22 για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκε με ένα 7-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 29-25. Η Μονακό ήταν εξαιρετική από την περιφέρεια και με τους Λόιντ και Τζέιμς να σκοράρουν πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι, 34-27. Ο Ελάιζα Μπράιαντ με δύο τρίποντα από την γωνία, μείωσε στους 3, 36-33 στο 16′. Με 5 πόντους του Γουίλις η Εφές μείωσε στον πόντο, 39-38 στο 19′. Ένα γκολ φάουλ του Οτούρου και ένα δύσκολο καλάθι του Μπράιαντ, έκαναν το 43-39 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Εφές και με τρίποντο του Κλάιμπερν και λέι απ του Τόμπσον έκανε το 52-46 στο 23′. Η Μονακό με ένα δικό της 5-0 μείωσε στον πόντο, 52-51. Σειρά για σερί ήταν για τους γηπεδούχους που με Μπομπουά και Μπράιαντ έκαναν το 56-51. To παιχνίδι ήταν τεράστιο ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα 5-0 σερί με τον Μοτιεγιούνας να βάζει όλους τους πόντους για το 58-58 στο 28′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ και με τον Οκόμπο και Μπλόσονγκειμ να σκοράρουν έκαναν το 65-60 στο 30′.

Η Μονακό πήρε διαφορά 7 πόντων, αλλά ο Σέιν Λάρκιν με προσωπικό σερί 5-0, μείωσε στους 2, 67-65. Με Ντιαλό και Τζέιμς οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι διαφορά 7 πόντων, 72-65. Ο Λάρκιν, δεν άφηνε την Μονακό να ξεφύγει και με προσωπικές ενέργειες έκανε το 72-70. Οι φιλοξενούμενοι είχαν για τα πάντα απάντηση και με κύριο εκφραστή τον Τζέιμς έκαναν το 77-70. Ανάσα για την Εφές έδωσε ο Γουίλις για το 77-73 στο 38′. Ο Μπομπουά, με τεράστιο τρίποντο από την γωνία, μείωσε στον πόντο, 77-76, 36,4” για το τέλος. O Oκόμπο ήταν ψύχραιμος από τις βολές για το 79-76, 9,4” πριν τη λήξη. Ο Μπομπουά ευστόχησε από μακριά αλλά πατούσε την γραμμή για το 79-78 με 7” να απομένουν. Ο Οκόμπο ευστόχησε σε 1 βολή με την Μονακό να επικρατεί τελικά με 80-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 43-39, 60-65, 78-80

ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 14 (2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπουά 15 (2/4 τρίποντα), Μπράιαντ 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Οντσέλ, Γκάζι, Κλάιμπερν 8 (1/3 τρίποντα), Τόμπσον 9, Πλάις, Οσμάνι, Οτούρου 3, Γουίλις 13 (3/4 τρίποντα), Τζόουνς 4

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16 (1/5 τρίποντα), Λόιντ 14 (4/8 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 6, Μπράουν 2, Ντιαλό 11 (9 ριμπάουντ), Κορνελί, Τζαϊτέ 2, Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 5, Χολ 1, Τζέιμς 16 (1/5 τρίποντα)