Άλωσε την… Πόλη η ΑΕΚ!

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην Κωνσταντινούπολη, επικράτησε με 71-81 της Γαλατασαράι και δήλωσε παρούσα για την πρόκριση στο Final Eight του Basketball Champions League.

Η τουρκική ομάδα άρχισε την αναμέτρηση με 1/6 σουτ, αλλά κατάφερε να έχει το… ασθενές προβάδισμα επί της ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη παρέμενε κοντά στο σκορ και ουσιαστικά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Η Γαλατασαράι είχε υπεροχή κοντά στο καλάθι, αλλά δεν μπορούσε να την εκμεταλλευτεί όπως θα ήθελε, καθώς είχε αρκετά άστοχα σουτ -και βολές-. Ένα τρίποντο του Μάιλς έφερε την ΑΕΚ και μπροστά στο σκορ (15-16), αλλά δεν διατηρήθηκε το προβάδισμα και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 19-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Τούρκοι έκαναν το 21-18 με δύο εύστοχες βολές, αλλά ο Γιάνκοβιτς απάντησε με τρίποντο για την ισοφάριση. Εν συνεχεία, ακολούθησε τρίποντο από την πλευρά των γηπεδούχων με τον Ρίστιτς, προτού δώσε εκ νέου απάντηση η ΑΕΚ, παραμένοντας κοντά στο σκορ. Η “Ένωση” είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, έχοντας και 20 επιθετικά ριμπάουντ συνολικά, έχοντας την ευκαιρία να ανανεώνουν σημαντικές επιθέσεις. Τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα, η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (28-33), αλλά η Γαλατασαράι βρήκε τρόπο να ανακτήσει το προβάδισμα (34-33) και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 36-35.

Εν συνεχεία, το ίδιο… μοτίβο συνεχίστηκε στον αγώνα. Η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη ήταν μπροστά στο σκορ στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ άλλαξε εκ νέου τις ισορροπίες και προηγήθηκε με 41-42. Ο Παπαδάκης ευστόχησε σε τρίποντο στο transition και έκανε το 41-45, ενώ στη συνέχεια ήταν ο ίδιος παίκτης που έδωσε ανάσα (46-50) στην ομάδα του, όταν πλησίασαν στον πόντο οι Τούρκοι. Τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν στο +6, χάρη σε τρίποντα των Γουίλιαμς και Στρέλνιεκς. Μετά από τάιμ άουτ, η Γαλατασαράι μείωσε στους τρεις (55-58), χάρη σε τρίποντο του Καλοϊάρο, αλλά η ΑΕΚ βρήκε νέο σουτ από μακριά με τον Στρέλνικες (55-61). Εν τέλει, η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 57-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ έφτασε στο +7 με τρίποντο του Φλιώνη και διατηρούσε το προβάδισμά τις στις πρώτες επιθέσεις των δύο ομάδων. Με καλάθια των Ράσελ και Ρίστιτς, η Γαλατασαράι μείωσε στους δύο πόντους (66-68), αλλά οι “κιτρινόμαυροι” απάντησαν για το εκ νέου +4 (66-70) με τον Μίτσελ. Οι γηπεδούχοι αρνούνταν να… παραδώσουν τα “όπλα”, αλλά η ΑΕΚ δεν τους επέτρεπε να ανακτήσουν το προβάδισμα. Ο Μίτσελ έκανε καθοριστική τάπα στον Ράσελ, με τη διαφορά στο -2, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά εκ νέου στους 7 πόντους (68-75). Η ΑΕΚ, στα εναπομείναντα λεπτά, κατάφερε να παραμείνει σε θέση οδηγού και εν τέλει πήρε τη νίκη, επικρατώντας με 71-81.//

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.//

Γαλατασαράι (Πιστιόλης): Καλέιρο 10 (2), Ένις 18 (3/10 τρίποντα), Καμπατζά 11 (1), Κοκσάλ 10 (2/7 τρίποντα), Ράσελ 6 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Φλόιντ 2, ΜακΓκι 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Μουσταφά 2, Ρίστιτς 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γιάνκοβιτς 7 (1), ΜακΓκριφ 4, Μίτσελ 19 (8/12 δίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 8 (2/11 σουτ, 2/2 βολές), Φρέιζιερ 3 (1), Γόντικας, Μάιλς 3 (1/8 σουτ), Παπαδάκης 6 (2), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 18 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Ξανθόπουλος 2.

Γαλατασαράι: Εκτός έδρας με Ουνικάχα Μάλαγα (8/2)
ΑΕΚ: Εντός έδρας με Λιμόζ (7/2)