«Απέδρασαν» από το Μιλγουόκι οι Σέλτικς και ισοφάρισαν τη σειρά

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι «Κέλτες» κατάφεραν να επιβληθούν με 116-108 των Μπακς, κάνοντας το 2-2 στη μεταξύ τους σειρά.

Σε ένα συναρπαστικά παιχνίδι, οι Μπόστον Σέλτικς έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Αλ Χόρφορντ, κατάφεραν να επικρατήσουν των Μιλγουόκι Μπακς και του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας στο ΝΒΑ.

Ο «Greak Freak» για άλλο ένα ματς ήταν εξαιρετικός, σταματώντας στους 34 πόντους με 14/28 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/11 βολές. Παράλληλα, ο Έλληνας σταρ μάζεψε 18 ριμπάουντ, φτάνοντας σε ακόμη ένα double-double, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Με πρωταγωνιστή τον Γιάννη, οι Μπακς άρχισαν την αναμέτρηση πιο δυναμικά και σύντομα προηγήθηκαν με 16-8. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι «ανέβασαν» περισσότερες στροφές, φτάνοντας σύντομα τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (21-11) χάρη σε ενέργεια του Άλεν. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα εξαιρετικό κάρφωμα του Αντετοκούνμπο, το οποίο ανέβασε και τη διαφορά ξανά στους 7 πόντους (25-18).

Οι Σέλτικς όμως αντέδρασαν και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, κατάφεραν να φέρουν το ματς στην ισοπαλία (31-31) με τρίποντο του Τέιτουμ. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τον Αλ Χόρφορντ να πρωταγωνιστεί στη ρακέτα του Μιλγουόκι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές ΝΒΑ να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (48-47).

Οι δυο ομάδες μπήκαν πιο δυναμικά στο τρίτο δωδεκάλεπτο και βρήκαν αρκετές λύσεις πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Η έλευση του Μάθιους βοήθησε τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο φαινόταν μόνος, καθώς ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε μείνει σε «ρηχά νερά». Οι παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα και πάλι (76-56), ωστόσο η ομάδα της Βοστώνης αντέδρασε και έκλεισε στο -7 την περίοδο (80-73).

Με ένα γρήγορο 7-0 σερί στην αρχή της τελευταίας περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 80-80 και έδειξαν τις διαθέσεις τους. Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, αλλά και τον Τέιτουμ να ευστοχεί σε κρίσιμα σουτ, οι παίκτες του Ίμε Ουντόκα απέκτησαν προβάδισμα στο σκορ. Η «χαριστική βολή» για τους Μπακς ήρθε αρχικά από τρίποντο του Τέιτουμ και στη συνέχεια δύο ατομικές ενέργειες του Μάρκους Σμαρτ. Η διαφορά ανέβηκε και οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 116-108 υπέρ των Σέλτικς, με τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής να ισοφαρίζεται σε 2-2.

Η επόμενη αναμέτρηση για τους Μιλγουόκι Μπακς και τον Έλληνα σταρ κόντρα στους Μπόστον Σέλτικς είναι προγραμματισμένη για τα ξημερώματα της Πέμπτης (12/05).

O MVP

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος έφτασε στο double-double με 30 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Αλ Χόρφορντ, ήταν αυτός που «έκλεψε την παράσταση». Ο έμπειρος σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους έχοντας 6/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, ενώ παράλληλα κατέβασε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 41 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 48-47, 80-73, 108-116

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μάθιους 12 (3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 34 (14/28 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/11 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 41:03), Λόπεζ 17 (6/10 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Άλεν 7 (1/4 τρίποντα), Χόλιντεϊ 16 (4/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 40:54), Πόρτις 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κόνατον 11 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χιλ 5 (1), Κάρτερ, Βιλντόσα, Νουόρα, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τάκερ 2

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 30 (8/14 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 41:48), Γκραντ Γουίλιαμς 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χόρφορντ 30 (6/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 41:36), Μπράουν 18 (2), Σμαρτ 18 (6/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 μπλοκ σε 41:21), Γουάιτ 11 (1), Τάις, Πρίτσαρντ.