Άλλο ένα… χαμένο βράδυ

Ο Παναθηναϊκός, παρά την πολύ καλή του εικόνα στα πρώτα οκτώ λεπτά, δεν είχε ανάλογη εικόνα στον υπόλοιπο αγώνα και ηττήθηκε με 95-90 από την Μπασκόνια, “πληρώνοντας” κυρίως την κάκιστη δεύτερη περίοδο στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα”.

Οι “πράσινοι” παραμένουν στα… χαμηλά πατώματα της Euroleague, ισοβαθμώντας με το Μιλάνο στο 8-15. Αντιθέτως, οι Βάσκοι πήραν μια σημαντική νίκη που τους διατηρεί στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-10. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μάρκους Χάουαρντ και Μάθιου Κοστέλο, ενώ για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς οι Παπαγιάννης, Γουίλιαμς και Λι.

Ο Ντουέιν Μπέικον ξεκίνησε “ζεστός”, πετυχαίνοντας όλους τους πόντους του Παναθηναϊκού στα πρώτα τρία λεπτά (7-2). Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν -ίσως- το καλύτερο ξεκίνημα τους τη φετινή σεζόν στη Euroleague, προηγούμενοι με 16-4, στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλά στο παρκέ και διατηρούσαν το διψήφιο προβάδισμα (21-10, 7′). Η είσοδος του Κοστέλο στο παιχνίδι έδωσε… πνοή στους Ισπανούς, οι οποίοι με ένα σερί μείωσαν στους δύο πόντους (23-21).

Η Μπασκόνια μπήκε ανεβασμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά στο σκορ (31-26, 13′). Ο Μπέικον συνέχιζε το… κρεσέντο του, ενώ μπήκε και ο Παπαγιάννης στην “εξίσωση”, διατηρώντας κοντά τους φιλοξενούμενους (35-32, 15′). Στη συνέχεια το “τριφύλλι” έχασε το μυαλό του και οι Ισπανοί πήραν διψήφια διαφορά (44-34, 17′), με τον Μάρκους Χάουαρντ να είναι… ασταμάτητος. Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε αντίδραση στις… ορέξεις των παικτών του Χουάν Πεναρόγια και πήγε στα αποδυτήρια στο -14 (52-38).

Ο Κοστέλο συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο τις… υψηλές πτήσεις, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη διατήρηση της μεγάλης διαφοράς από τους “πράσινους” (60-40, 23′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έκανε ένα σερί 10-0, παίζοντας έξυπνα και ψύχραιμα (60-50, 26′). Οι Βάσκοι έβρισκαν τον τρόπο και πατούσαν στο “ζωγραφιστό”, πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια και ανεβάζοντας τη διαφορά (71-56, 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Μπασκόνια στο +11 (76-65).

Ο Μάριους Γκριγκόνις έριξε τη διαφορά, με “γκολ-φάουλ”, σε μονοψήφιο αριθμό μετά από πολλή ώρα (78-70, 32′). Το παιχνίδι είχε πάρει μια… άγρια μορφή, με τους “πράσινους” να παραμένουν πίσω στο σκορ (85-75, 35′), ενώ μία… σπάνια διαιτητική απόφαση προκάλεσε την απορία πολλών. Ο Μπέικον πέτυχε τρίποντο στον αιφνιδιασμό, όμως οι διαιτητές κοιτάζοντας το ριπλέι το ακύρωσαν και καταλόγισαν αντιαθλητικό φάουλ στον Γκριγκόνις για προηγούμενη φάση, χωρίς να έχει σφυριχτεί κάποια παράβαση προηγουμένως. Με τρίποντο του Παπαγιάννη και δύσκολο καλάθι του Λι, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους επτά (93-86, 38′). Η Μπασκόνια, εν τέλει, διαχειρίστηκε την κατάσταση στα τελευταία λεπτά και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση με 95-90.