Άλλη μια μέρα στη δουλειά για τη Ρεάλ

Η ομάδα του Τσους Ματέο επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 72-58, φτάνοντας στις 15 νίκες με μόλις μια ήττα σε 16 αναμετρήσεις στη φετινή Euroleague, με τους Σέρβους να υποχωρούν στο 5-10 και την 16η θέση.

Η Ρεάλ ταξίδεψε στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα με στόχο μια ακόμα νίκη για να φτάσει 14 απέναντι σε μια ομάδα που είναι στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, αλλά είναι άκρως επικίνδυνη καθώς δυσκολεύει όλες τις αντιπάλους της στην έδρα της. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου καθώς προηγήθηκε με επτά πόντους διαφορά στα πρώτα τρία λεπτά με τους “μερένχες” να ακολουθούν στο σκορ. Οι παίκτες του Τσους Ματέο μείωσαν φτάνοντας μια ανάσα από την ισοφάριση, ολοκληρώνοντας την με την λήξη της πρώτης περιόδου με 20-20.

Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ ξέφυγε στο σκορ με τους Χεζόνια και Πουαριέ να είναι αυτοί που είχαν τις λύσεις για να κάνουν την ζημιά στην άμυνα των Σέρβων, οι οποίοι δεν είχαν λύσεις για να σταματήσουν τους Ισπανούς που είχαν κάθε διάθεση για να χτυπήσουν είτε με σουτ εντός ζωγραφιστού, είτε πίσω από τη γραμμή των 6.75. Η περίοδος έκλεισε με ηχηρό προβάδισμα της “βασίλισσας” με 45-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο κρατώντας χαμηλά την ομάδα του Ερυθρού, με σανίδα σωτηρίας για τους Σέρβους να είναι οι Μίτροβιτς και Τεόντοσιτς που δεν άφηναν την Ρεάλ να ανεβάσει στα ύψη την διαφορά. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν λύσεις στο σκοράρισμα, με τα όποια διαστήματα είχαν να είναι αυτά που έκαναν την διαφορά οι “μερένχες“. Το 61-45 υπέρ της ομάδας από την Μαδρίτη ήταν κάτι απολύτως φυσιολογικό με δεδομένη την επιθετική υπεροχή των πρωταθλητών Ευρώπης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν όλα διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους παίκτες τους Έλληνα τεχνικού να είναι αυτοί έκαναν μια προσπάθεια για να γυρίσουν την αναμέτρηση και τους παίκτες του Ματέο να κάνουν διαχείριση των κατοχών και να κρατάνε χαμηλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Το τελικό 72-58 να αποδεικνύει τη διαφορά ποιότητας  μεταξύ μιας ομάδας που προσπαθεί να κάνει τη ζημιά σε αντιπάλους της, με μια που έχει στόχο να κατακτήσει το τίτλο.

Τα δεκάλεπτα:20-20, 34-45, 45-61, 58-72

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Μπολομπόι, Νταβίντοβατς, Γκεντράιτης, Χάνγκα, Ίλιτς, Κούζμιτς, Λαζάρεβιτς, Λάζιτς, Μίτροβιτς, Νέιπιερ, Σιμόνοβιτς, Τεόντοσιτς, Τόμπεϊ, Γιάγκο

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Καμπάτσο, Ταβάρες, Κοζέρ, Εντιαγέ, Μούσα, Αμπάλντε, Αλοθέν, Γκονζάλεθ, Χεζόνια, Γιούλ, Πουαριέ, Ροντρίγκεθ