Αήττητος στην Elite League!

O Μίλωνας επικράτησε του Πρωτέα Βούλας στη Ν. Σμύρνη με 84-72 και έκανε το 2-0 στην σειρά, πανηγυρίζοντας την άνοδο στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Μάλιστα, η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη το κατάφερε αυτό χωρίς να κάνει καμία ήττα, τελειώνοντας με το εκπληκτικό 26/26!

Αρκετά καλύτερο ήταν το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με εξαιρετική άμυνα αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 14-7 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Παρά την προσπάθεια του Μίλωνα να μειώσει στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα τρίποντα και τον χαρακτήρα του Καραμαλέγκου διατηρούσαν την διαφορά στους 7 πόντους, 20-13 στο 7′. Η διαφορά ολοένα και αυξανόταν με τον Πρωτέα να το βλέπει… βαρέλι από την περίμετρο και να κλείνει το δεκάλεπτο στο συν 13, 28-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξα ριζικά. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης με την είσοδο του Μελισσαράτου στο παιχνίδι είχε σημείο αιχμής μέσα στο “ζωγραφιστό” και με γκολ – φάουλ του έμπειρου σέντερ μείωσε στους 7, 32-25 στο 13′. Η ομάδα του Δάγλα ωστόσο, συνέχισε να διατηρεί τα ηνία και με καλάθι του Βισνιέφσκι έκανε το 35-27 στο 15′. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 11 σε αυτό το διάστημα, 40-29 αλλά τρία συνεχόμενα τρίποντα για τον Μίλωνα, ένα του Μοτσενίγου ένα του Μελισσαράτου κι ένα του Ζούμπου έκαναν το 40-38. Τελικά η ομάδα του Καραγιάννη με καλάθι του Δημάκου έκλεισε το ημίχρονο στο συν 2, 44-42.

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Μοτσενίγου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Μίλωνας ο οποίος έκανε το 48-42. Ο Μελισσαράτος συνέχισε να ευστοχεί από την περίμετρο και η ομάδα της Ν.Σμύρνης έκανε το 51-42 στο 23′. Ο Μοτσενίγος βρισκόταν στην ζώνη του λυκόφωτος και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9, 57-48 στο 25′. Ο Πρωτέας δεν τα παρατούσε και με βολή του Καραμολέγκου μείωσε στους 6, 62-56. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 65-58 για τους γηπεδούχους.

Με 5-0 σερί ξεκίνησε ο Μίλωνας το τελευταίο δεκάλεπτο για το 70-58. Με τους Ζούμπο, Μοτσενίγο και Δημάκο να παίρνουν από το χέρι την ομάδα του Καραγιάννη, οι γηπεδούχοι έκαναν το 78-64 στο 33′ και επί της ουσίας “αγκάλιασαν” τη νίκη. Ο Μίλωνας, παρά τις οποίες προσπάθειες του Πρωτέα Βούλας να επιστρέψει στο ματς, διατηρούσε με άνεση το προβάδισμα του και έφτασε τελικά στη νίκη – άνοδο με 84-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 44-42, 65-58, 84-72