Αήττητη στους “16” η Γερμανία

Η ομάδα του Γκόρντον Χέμπερτ έκανε το 3/3 στον 5ο όμιλο του Mundobasket και προκρίθηκε στην επόμενη φάση αλώβητη, επικρατώντας της Φινλανδίας με 101-75. Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Σρούντερ και Μπόνγκα με 15 πόντους.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Η αγωνιστική άνοδος του Μάρκανεν, έδωσε αέρα 4 πόντων στην Φινλανδία, 16-12. Η Γερμανία με ένα 5-2 επιμέρους, με Σρούντερ και Τίμαν, μείωσε στον πόντο, 18-17 στο 8′. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, ήταν καλύτεροι και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 3, 22-19.

O ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Συνεχόμενα τρίποντα από Σάλιν και Λο, με την Γερμανία να μειώνει στο πόντο, 25-24. Οι τυπικά γηπεδούχοι άρχισαν να πατούν το γκάζι και με γκολ φάουλ του Σρούντερ έκαναν το 32-27. Τάις και Όμπστ μπήκαν στην εξίσωση με την Γερμανία να ξεφεύγει με 10, 37-27. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 8, 47-39 για τα “πάντσερ”.

Επιβλητικό ήταν το ξεκίνημα της Γερμανίας στο τρίτο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον Μπόνγκα που έβαλε 7 μαζεμένους πόντους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16, 55-39 στο 22′. Η διαφορά αντί να μειώνεται αυξανόταν και η ομάδα του Χέμπερτ έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 21, 76-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Γερμανία διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της και κατάφερε να επικρατήσει με 101-75. Με αυτή τη νίκη τα… πάντσερ προκρίθηκαν στον β΄γύρο αήττητα και έχουν πλέον αρκετές πιθανότητες για να προκριθούν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 47-39, 76-55, 101-75