“Άγγιξε” τη νίκη, αλλά δεν έκανε… σεφτέ

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού έφτασε κοντά στην πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague, ωστόσο ηττήθηκε (65-59) από την Βαλένθια στο “ΣΕΦ”, σε ένα παιχνίδι που ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Στο παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης, οι νταμπλούχες Ελλάδας, αν και ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια ακόμα και με 10 πόντους (50-40), ηττήθηκαν από τις Ισπανίδες στο Φάληρο, “πληρώνοντας” την κακή τελευταία περίοδο.

Στο ξεκίνημα (2′), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, με ντράιβ και λέι απ της Αγιούσο, με τη Βαλένθια να προσπερνάει (6-4, 10-6, 13-8). Οι νταμπλούχες Ελλάδας αντέδρασαν και “έτρεξαν” σερί 12-0 (20-13), με την Σουκ να κάνει το 16-13, στο 6′. Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου στη λήξη της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχες έφτασαν στο 27-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Γκούσταφσον “χτύπησε” ξανά για το 29-23, με την Σουκ να “γράφει” το 31-25, στο 13′. Η ισπανική ομάδα ισοφάρισε σε 31-31 και 33-33, με την Σταμάτη να σκοράρει από τα 6,75μ. για το 36-33, ενώ η Γκούσταφσον έκανε το 39-35, με τις “ερυθρόλευκες” να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-35).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Σουκ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (43-37), με την Γκούσταφσον να κερδίζει μία ακόμη “μάχη” κάτω από το καλάθι, για το 45-38 του Ολυμπιακού, στο 23′. Η Σουκ, με το τρίτο της προσωπικό τρίποντο, έδωσε… αέρα οκτώ πόντων (48-40) στον Ολυμπιακό, ενώ η Γκούσταφσον σκόραρε, για το +10 (50-40, 26′). Η Βαλένθια μείωσε σε 50-46, όμως η Σπυριδοπούλου πέτυχε τρίποντο για το 53-46, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου, η Γκούσταφσον ανέβασε τη διαφορά στο +9 (55-46), ενώ η Αγιούσο, έκανε το 59-53, στο 35′. Οι Ισπανίδες ισοφάρισαν σε 59-59 και πέρασαν μπροστά με τέσσερις (63-59). Στο τέλος του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός είχε “κολλήσει” επιθετικά και γνώρισε, εν τέλει, την ήττα με 65-59.//

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 39-35, 53-46, 59-65

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Αγιούσο 4 (2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 λάθη), Γκούσταφσον 21 (9/16 δίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 2 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σουκ 21 (5/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σταμάτη 3 (1), Δίελα, Σκόριτς, Σπυριδοπούλου 8 (2), Σύρρα

Βαλένθια (Λόπεθ): Καρέρα 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάσας 2 (0/6 σουτ), Γκούελιτς 10 (2), Ρομέρο 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαλβαδόρες 8, Μπουεναβίδα, Χριστινάκη 4, Κοξ 6, Φαμ 2, Ούβινα 3, Τόρενς 5 (1)