Αγχώθηκε αλλά κέρδισε ο Προμηθέας (video)

Οι Πατρινοί, παρόλο που προηγήθηκαν και με διαφορά 18 πόντων, επικράτησαν δύσκολα του Λαυρίου με 74-71, φτάνοντας έτσι τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα.

Με καλή ευστοχία από την περίμετρο ξεκίνησε το παιχνίδι ο Προμηθέας, ο οποίος προηγήθηκε με 9-6 στα πρώτα 3,30′ του ματς. Το Λαύριο, απάντησε με τρίποντο του Γκρέι για το 9-9. Οι Πατρινοί, πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με τρίποντο του Κουλμπόκα πήρε διαφορά 6 πόντων, 16-10. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν και με τρίποντο του Φλαγκ μείωσαν στους 3, 20-17. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 9 για τον Προμηθέα, 26-17.

Με τρίποντο του Ζάρα και δίποντο του Κουζέλογλου, ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με το Λαύριο να μειώνει στους 4, 26-22. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, πατούσε καλύτερα στο παρκέ σε αυτό το διάστημα και με καλάθι του Γερομιχαλού και μία βολή του Κουζέλογλου μείωσε στο πόντο, 28-27. Από εκείνο το σημείο, ανέλαβε δράση ο Κοντίτ, για το 35-29 του ΠρομηθέαΟι γηπεδούχοι κατάφεραν μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά, στους 12, 41-29.

Το Λαύριο, προσπαθούσε να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφια τιμή και με τους Φλαγκ και Γερομιχαλό να σκοράρουν μείωσε στους 9, 46-37 στο 24′. Μέσα σε ένα λεπτό ο Προμηθέας έτρεξε ένα 7-0 σερί και εκτόξευσε την διαφορά στους 16, 53-37. Ο Φλαγκ, το έβλεπε… βαρέλι και με μεγάλα καλάθια βοήθησε την ομάδα του να μειώσει στους 11, 58-48 στο 30′.

Το Λαύριο είχε καλύτερο ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 10-4 σερί, μείωσε στους 5, 63-58, 6 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Με κάρφωμα του Λάνγκεβιν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμα παραπάνω, 72-65. Τέσσερις βολές του Κόουλ και ένα καλάθι του Φλάγκ, έκαναν το 72-71, 6.8” για το τέλος. Ο Τόμασον έβαλε δύο βολές, διαμορφώνοντας το τελικό 74-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 41-29, 59-48, 74-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 6 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Μουράτος 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίμπσον 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τανούλης 3, Κουλμπόκα 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κοντίτ 16 (7/12 δίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Γκίκας, Χογκ, Τόμασον 10 (6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 8 (2), Φλαγκ 18 (6/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόουλ 4 (0/7 σουτ, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάνγκεβιν 7 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κολοβέρος 5 (1), Νικολαΐδης 5 (2/6 σουτ, 3 ασίστ), Ρεμί 8, Ζάρας 3 (1), Κουζέλογλου 4 (1/7 σουτ), Γερομιχαλός 9