Επιστροφή του “Ιστορικού” στα μεγάλα σαλόνια

Ένα συναρπαστικό θρίλερ στα Άνω Λιόσια, έληξε με χαμόγελα για τον Πανιώνιο, που επικράτησε με 75-70 του Ηρακλή και γυρίζει στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, έπειτα από τέσσερα χρόνια.

Μετά τον Μίλωνα, ακόμη μία ομάδα της Νέας Σμύρνης θα αγωνίζεται στη Basket League τη σεζόν 2024/25. Ο Πανιώνιος αναδείχθηκε νικητής, σε ένα φοβερό παιχνίδι με τον Ηρακλή, στο κατάμεστο κλειστό των Άνω Λιοσίων από φίλους και των δύο ομάδων, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο της ανόδου.

Χέρι-χέρι πηγαίναν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς κυριάρχησε το σκληρό παιχνίδι και η νευρικότητα στην επίθεση. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 6-5 στο 4′, αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής έδειξε να ελέγχει το ματς, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των τυπικά γηπεδούχων. Οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα και με σερί 6-0 στο 8′ βρέθηκαν στο +7, με τον Παπαρέγκα να κάνει το 18-11 και παρ’ όλο που οι Νεοσμυρνιώτες ανέβασαν την παραγωγικότητά τους, οι παίκτες του Διονύση Αγγέλου έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-18.

Ο Κάρι κράτησε τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, κάνοντας το 25-21 στο 12′, αλλά ο Βουγιούκας έδωσε το “σύνθημα” για την αντεπίθεση του Πανιωνίου και ο Γκίκας είχε τη λύση στην άμυνα ζώνης του “Γηραιού”. Ο έμπειρος γκαρντ των “κυανέρυθρων” υπέγραψε ένα σερί 9-0 της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη και με δύο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 30-25 στο 15′. Οι Νεοσμυρνιώτες βελτίωσαν την εικόνα τους στο αμυντικό κομμάτι, βγάζοντας μεγάλο πάθος και ενέργεια, κάτι που τους βοήθησε να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +8 (44-36).

Οι παίκτες του Πανιωνίου μπήκαν με… φόρα στο δεύτερο μέρος, με τον Κακλαμανάκη να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να στέλνει την ομάδα του στο +12 (48-36). Ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, μειώνοντας σε 50-46 στο 26′ με καλάθια των Παπαρέγκα και Μαλέσεβιτς. Στο σημείο αυτό, ο Γκίκας έδωσε και πάλι τη λύση από τα 6,75μ., κάνοντας το 53-46, αλλά ο “Γηραιός” ολοκλήρωσε εντυπωσιακά την τρίτη περίοδο, προσπερνώντας με 56-55 διά χειρός Κάρι.

Κάπως έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε τεράστιο ενδιαφέρον, με τον Ηρακλή να ξαναμπαίνει στο ματς και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο για αρκετή ώρα. Καθοριστικός ο Μιλεντίγιεβιτς, ο οποίος μίλησε στα κρίσιμα σημεία, καθώς ισοφάρισε σε 66-66, ενώ έκανε και το 69-67, 2:30 πριν το τέλος. Έκτοτε, οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν ούτε να ισοφαρίσουν, ούτε και να προσπεράσουν, με τον Κακλαμανάκη να κρίνει ουσιαστικά το παιχνίδι, κάνοντας το 72-68, 29” πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 44-36, 55-56, 75-70