Με το… δεξί οι Εσπερίδες κόντρα στον ΠΑΟΚ

Η Α1 γυναικών έκανε και εκείνη πρεμιέρα με την ομάδα την Καλλιθέας να επικρατεί του “δικεφάλου του βορρά”, με τελικό σκορ 69-66, σε ένα παιχνίδι που μας προσέφερε θέαμα με το… καλημέρα!

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας ξεκίνησαν με πολύ θετικό τρόπο τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για την νέα σεζόν, αφού επιβλήθηκαν εντός έδρας επί του “Δικέφαλου του Βορρά”, νικώντας με διαφορά τριών πόντων.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις ίδιες ταχύτητες από μεριάς και των δύο ομάδων, αν και ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα, τάξεως δύο πόντων, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-23. Ωστόσο, στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχες μπήκαν με στόχο να προσπεράσουν και με όπλο την άμυνά τους δημιούργησαν μία διαφορά 9 πόντων από τις φιλοξενούμενες, κάνοντας το 38-32 του πρώτου μισού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ανέβηκε κι’ άλλο από τις Εσπερίδες, με την διαφορά να φτάνει ακόμη και ως το +10 (51-41). Οι “ασπρόμαυρες” όμως, δεν έμειναν άπραγες και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στους 4 με την λήξη της τρίτης περιόδου (57-53). Η Τζόουνς ηγήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και όντας εύστοχη πίσω από τα 6.75 μέτρα, έκανε την διαφορά να αγγίξει στον… πόντο (57-56)! Οι γηπεδούχες επέστρεψαν με νέο ξέσπασμα και ξέφυγαν με 63-56 και 66-60, με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη. Ωστόσο, η Τζόουνς ήταν εκεί και με 25’’ να απομένουν, πραγματοποίησε δύο κλεψίματα για τον ΠΑΟΚ, τα οποία μετέτρεψε σε καλάθια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να… ξαναμπούν στο ματς. Με το σκορ στο 66-64, η Λιούις ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών και 8’’ πριν το τέλος, το ίδιο έκανε και η Τζόουνς, με την διαφορά να επιστρέφει εκ νέου στους δύο πόντους (68-66). Εντούτοις, η παίκτρια των Εσπερίδων ξανά πήγε στην γραμμή των ελευθέρων βολών, σκόραρε στη μία από τις δύο και διαμόρφωσε το τελικό 69-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-32, 57-53, 69-66.//ΓΚ.